XIV/82/2016
jakiego organu | Rady Powiatu w Lipnie |
---|---|
z dnia | |
w sprawie | uchwalenia „Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla obszaru Powiatu Lipnowskiego” |
na podstawie | art. 12 pkt 11 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1445, z późn. zm. poz. 1045, poz. 1890), art. 9 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (t. j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1440 z późn. zm., poz. 1045, poz. 1890, poz. 1753, poz. 1893) |
status uchwały | obowiązująca |
Rada Powiatu w Lipnie
uchwala, co następuje:
§1. Uchwala się „Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla obszaru Powiatu Lipnowskiego”, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§2. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Lipnie.
§3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 7 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym ( Dz. U. z 2011 r. Nr. 5 poz. 13 i Nr. 228, poz. 1368, Dz. U. z 2014 r. ,poz. 423 i 915, Dz. U. z 2015 r., poz. 390, 1440, 1045, 1890 i 1753 zwanej dalej „ustawą o transporcie publicznym” powiat jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z art. 8 pkt. 1 ustawy o transporcie publicznym do zadań organizatora publicznego transportu zbiorowego należy planowanie rozwoju transportu. Sposób i formę planowania rozwoju transportu określa rozdział 2 ustawy o transporcie publicznym stanowiąc warunki i tryb uchwalenia planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego ( zwanego dalej „Planem transportowym”). Zgodnie z art. 9 ust.1 pkt 3 opracowanie planu transportowego jest zadaniem powiatu , natomiast zgodnie z art. 9. Ust. 3 tej ustawy plan transportowy stanowi akt prawa miejscowego . Szczegółowe warunki, jakim powinien odpowiadać plan transportowy zostały określone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 maja 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2011 r., Nr 117, poz. 684).
Ponadto w Planie transportowym wzięto pod uwagę akty prawne wyższych szczebli, tj. plan transportowy opracowany przez ministra właściwego do spraw transportu oraz plan transportowy opracowany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego dnia 8 października 2014 roku. (Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 2014 r., - poz. 2766 – Uchwała nr LIII/814/14 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie uchwalenia „Planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Województwa Kujawsko – Pomorskiego”).
Plan transportowy został opracowany dla terenu Powiatu Lipnowskiego. Przy jego opracowaniu uwzględnione zostały takie czynniki , jak:
- sytuacja społeczno-gospodarcza obszaru
- transport pasażerski na terenie powiatu lipnowskiego
- obecna sieć komunikacyjna
- lokalizacja obiektów użyteczności publicznej
- ocena i prognoza potrzeb przewozowych mieszkańców powiatu lipnowskiego
Podstawowym celem sporządzenia planu transportowego jest poprawa, jakości systemu transportowego i jego rozwój zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Usprawnienie komunikacji na terenie Powiatu Lipnowskiego korzystnie wpłynie na podniesienie poziomu życia jego mieszkańców. Biorąc pod uwagę znaczną powierzchnię powiatu, racjonalne zaplanowanie linii komunikacyjnych umożliwi szybsze i wydajniejsze przemieszczanie się ludności na jego obszarze. W dłuższej perspektywie plan transportowy pozytywnie wpłynie również na rozwój lokalnej i ponadlokalnej przedsiębiorczości, a także na ruch pracowników. Plan transportowy pozwoli na wprowadzenie spójności rozwiązań w zakresie godzin kursowania, punktualności i zasięgu połączeń dzięki całościowej i kompletnej charakterystyce analizowanego obszaru . realizacja planu pozwoli na lepszą integrację sieci komunikacyjnej oraz bardziej dogodne zaplanowanie istniejących kursów z punktu widzenia mieszkańców. Należy też podkreślić, że w przypadku wystąpienia zmian w stanie faktycznym istnieje możliwość zmiany planu, co zapewni elastyczność działań podejmowanych na jego podstawie. Plan transportowy, jako akt prawa miejscowego poddany został konsultacjom społecznym. Ponadto art. 13 ust. 2 ustawy o publicznym transporcie drogowym stanowi, że Rada Powiatu uchwala plan transportowy uzgodniony i zaopiniowany ze starostą sąsiedniego powiatu w zakresie linii komunikacyjnych przebiegających na obszarach ich właściwości.
Mając powyższe na uwadze, podjęcie niniejszej uchwały jest niezbędne.
Załącznik: Plik do pobrania