Protokół Nr VIII/2007 z VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie
Protokół Nr VIII/2007
z VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie
w dniu 26 kwietnia 2007 roku
VIII Sesja Rady Powiatu w Lipnie odbyła się w dniu 26 kwietnia 2007 roku w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lipnie, ul. Sierakowskiego 10b. Rozpoczęła się o godz. 10.00 wysłuchaniem hymnu państwowego, a zakończyła o godz.13.00.
Sesja została zwołana przez Przewodniczącego Rady Powiatu w Lipnie Józefa Predenkiewicza.
1. Otwarcie VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
Otwarcia dokonał Przewodniczący Rady Józef Predenkiewicz. Przywitał radnych, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu, pracowników starostwa oraz wszystkich zebranych na sesji.
2. Stwierdzenie quorum.
Przewodniczący Rady stwierdził, że na sesji obecnych jest 17 radnych. Sesja jest więc prawomocna do podejmowania uchwał.
3. Powołanie Sekretarza obrad.
Sekretarzem obrad wybrany został Pan Andrzej Łaniewski.
4. Przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Powiatu.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie przyjęli protokół z VII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
5. Przyjęcie porządku obrad VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
Przewodniczący przedstawił porządek obrad i zapytał czy są jakieś uwagi do tego porządku. Uwag nie było. Następnie poddał pod głosowanie przyjęcie porządku sesji.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie przyjęli następujący porządek obrad VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie:
-
Otwarcie VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
-
Stwierdzenie quorum.
-
Powołanie Sekretarza obrad.
-
Przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
-
Przyjęcie porządku obrad VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
-
Sprawozdanie Zarządu Powiatu z prac między sesjami.
-
Sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok.
-
przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat przedłożonego przez Zarząd Powiatu w Lipnie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok
-
przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie opinii z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok oraz udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie
-
przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok
-
podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Lipnowskiego na 2006 rok
8. Podjęcie uchwał w sprawach:
-
zmian w budżecie powiatu lipnowskiego na 2007 rok
-
zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie inwestycji
-
utworzenia 3-letniego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem
-
zmiany uchwały Nr VI/50/2007 Rady Powiatu w Lipnie z dnia 22 marca 2007 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Lipnie za 2006 rok
-
wyposażenia bazy dydaktycznej Technikum Agrobiznesu i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół imienia Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu n/W w grunty rolne, z przeznaczeniem do prowadzenia gospodarstwa rolnego o profilu agroturystycznym
-
zasad nabycia przez Powiat Lipnowski gruntów rolnych z przeznaczeniem na bazę dydaktyczną Technikum Agrobiznesu i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół imienia Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu n/W
-
Wnioski i zapytania.
-
Odpowiedzi na wnioski i zapytania.
-
Sprawy różne i komunikaty.
-
Zakończenie.
6. Sprawozdanie Zarządu Powiatu z prac między sesjami.
Przewodniczący Rady udzielił głosu Staroście K. Baranowskiemu, który złożył sprawozdanie Zarządu Powiatu z prac między sesjami za okres od 13 kwietnia do 26 kwietnia 2007 roku (sprawozdanie w załączeniu do protokołu).
Ponadto omówił w jakich spotkaniach uczestniczył w okresie od ostatniej sesji.
16.04.- spotkanie z marszałkiem, wojewodą i posłami dotyczące środków na inwestycje w województwie kujawsko-pomorskim
17.04.- spotkanie z wiceministrem środowiska w sprawach dotyczących odpadów
18.04.- spotkanie w starostwie z marszałkiem Gizińskim dotyczące służby zdrowia
20.04.- Cech Rzemiosł Różnych
24.04.- Rada Społeczna oraz narada z dyrektorami szkół
25.04.- spotkanie z Burmistrzem Dobrzynia n/W, w którym uczestniczył także dyrektor biura planowania przestrzennego i radny Ryszard Machnowski. Została na tym spotkaniu przedstawiona propozycja, aby Miasto i Gmina Dobrzyń n/W podjęła się działań na rzecz zagospodarowania zalewu wiślanego.
Starosta poinformował także, iż w dniu jutrzejszym ma zaplanowane spotkanie w Ministerstwie Transportu mające na celu pozyskanie środków na drogi.
Przewodniczący Rady podziękował Staroście za złożenie sprawozdania i zapytał radnych czy mają jakieś uwagi do tego sprawozdania.
Przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu A. Antoszewskiemu.
Radny A. Antoszewski poruszył sprawę szpitala. Powiedział, że sprawa ta jest nagląca i trzeba jak najszybciej podjąć decyzje w sprawie SP ZOZ w Lipnie. Ponadto chciałby uzyskać więcej informacji na temat posiedzenia Rady Społecznej, które odbyło się 24 kwietnia oraz jakie kroki podjęto od czasu ostatniej sesji w sprawie szpitala.
Radny A. Antoszewski zapytał także dlaczego poprzednia restrukturyzacja SP ZOZ w Lipnie została przerwana i dlaczego radni dowiadują sie o tym dopiero w III kadencji Rady Powiatu. Powiedział, że jeżeli Zarząd Powiatu nie będzie dziś w stanie udzielić mu takiej odpowiedzi to chciałby ją uzyskać na następnej sesji.
Ponadto wyraził zdanie, iż nie należy odwlekać w czasie przyznania nauczycielom podwyżki 3%.
Przewodniczący Rady zapytał czy są jeszcze pytania do sprawozdania Starosty. Pytań nie było.
Przewodniczący powiedział, że odpowiedź na swoje pytania radny A. Antoszewski otrzyma przy realizacji 10-ego punktu obrad tej sesji.
7. Sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok.
Przewodniczący Rady udzielił głosu Skarbnik Powiatu B. Małkiewicz, która omówiła sprawozdanie z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok.
/sprawozdanie w załączeniu do protokołu/
Przewodniczący Rady podziękował P. Skarbnik za informację i zwrócił się do radnych o ewentualne pytania.
Pytań nie było.
-
przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat przedłożonego przez Zarząd Powiatu w Lipnie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok.
Wiceprzewodniczący Rady W. Białucha przedstawił opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat przedłożonego przez Zarząd Powiatu w Lipnie sprawozdania z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok. /opinia w załączeniu do protokołu/
-
przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie opinii z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok oraz udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie
Radny A. Nowak- Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił Uchwałę Nr 1/2007 Komisji Rewizyjnej w sprawie opinii z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok oraz udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie.
/uchwała w załączeniu do protokołu/
-
przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok.
Wiceprzewodniczący Rady W. Białucha przedstawił opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o przedłożonym wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Zarządowi Powiatu w Lipnie z wykonania budżetu powiatu lipnowskiego za 2006 rok.
/opinia w załączeniu do protokołu/
Przewodniczący Rady udzielił głosu radnemu K. Kwiatkowskiemu.
Radny K. Kwiatkowski powiedział, że budżet w ramach uchwał, które były podjęte, był realizowany poprawnie. Podkreślił, że udało się zrealizować dużo inwestycji i chciałby, aby środki na inwestycje z każdym rokiem wzrastały.
Powiedział, że poprzedni starosta przekazując budżet obecnemu Zarządowi Powiatu stwierdził, że nadwyżka budżetowa w jego uznaniu powinna wynosić ok. 2 mln zł. . “Nie wiem czemu i komu te stwierdzenie miało służyć bo nie ulega wątpliwości, że tak postawiony problem budzi w nas wszystkich, jak i wśród społeczeństwa jakąś chęć podziału tej nadwyżki, a więc chęć się przypatrywania. Z drugiej strony nie znając tego problemu za chwilę się okazuje, że nie nadwyżka 2 mln, a deficyt 800 tys. zł. Jeśli miało to służyć w celach marketingu, reklamowych, to ja przyznaję, że było to zasadne. Ale sądzę, że na tyle jesteśmy poważni, że prosiłbym, żeby na przyszłość z takimi informacjami się ograniczać bo to są pieniądze, a pieniądze zawsze budzą emocje.”
Przewodniczący Rady zapytał czy są jeszcze pytania.
Pytań nie było.
-
podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Lipnowskiego na 2006 rok
Wiceprzewodniczący Rady K. Kwiatkowski odczytał projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał radnych czy są uwagi do tego projektu uchwały. Uwag nie było.
Następnie poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie (17 głosami “za”) podjęli uchwałę w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Lipnowskiego za 2006 rok.
Starosta K. Baranowski powiedział, że w imieniu zarówno poprzedniego Zarządu Powiatu, jak i obecnego podziękował Radzie za podjętą uchwałę.
Przewodniczący Rady ogłosił 10-minutową przerwę w obradach.
Po przerwie Przewodniczący Rady wznowił obrady.
Następnie Starosta K. Baranowski wręczył przedstawicielowi Orkiestry MCK w Lipnie symboliczny krawat z logiem powiatu lipnowskiego.
Przewodniczący udzielił głosu Burmistrzowi Miasta Lipna J. Dobrosiowi.
Burmistrz podziękował za symboliczny gest dla Orkiestry i za to , że zauważyła i doceniła Orkiestrę MCK w Lipnie.
8. Podjęcie uchwał w sprawach:
-
zmian w budżecie powiatu lipnowskiego na 2007 rok
Przewodniczący Rady udzielił głosu P. Skarbnik Powiatu.
P. Skarbnik powiedziała, że tuż przed sesją radni otrzymali autopoprawkę do tego projektu uchwały. Wynikło to z tego, iż w dniu wczorajszym wpłynęła decyzja Wojewody Kujawsko- Pomorskiego na kwotę 1.800 zł dla KP PSP w Lipnie (na zakup rękawic). Ponadto kwota 50.000zł dla ZS w Skępem i kwota 120.000zł dla ZST w Lipnie- jest to przeniesienie z paragrafu inwestycji na paragraf remontowy. Wynika to z tego, że do dnia 30.04 można złożyć wniosek do MEN o uzyskanie wsparcia na wymianę okien w tych szkołach, a ponieważ MEN nie uznaje inwestycyjnego paragrafu tylko remontowy taka zmiana paragrafów jest konieczna. Dodała, że można uzyskać 50% dofinansowania.
Przewodniczący Rady udzielił głosu A. Smużewskiej- Naczelnikowi Wydziału Oświaty.
P. Smużewska powiedziała, że w ZST w Lipnie oprócz wymiany okien prowadzone są inne remonty wskazane przez PSSE w Lipnie.
Następnie Wiceprzewodniczący Rady K. Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi do treści uchwały. Uwag nie było.
Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie podjęli uchwałę sprawie zmian w budżecie powiatu lipnowskiego na 2007 rok.
/tekst uchwały w załączeniu do protokołu/
-
zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie inwestycji
Przewodniczący Rady udzielił głosu Staroście K. Baranowskiemu.
Starosta K. Baranowski powiedział, że na obecny rok powiat miał zapewnione dwie promesy: jedną dla ZST w Lipnie (500.000zł), drugą dla DPS w Nowej Wsi (300.000zł). Z powodu znacznego wzrostu cen materiałów budowlanych, Zarząd Powiatu postanowił zwrócić się do WFOŚiGW, żeby promesę dla DPS przenieść na inwestycję dla ZST w Lipnie. W ten sposób w tym roku zaplanowano zakończyć tę inwestycję.
Wiceprzewodniczący Rady W. Białucha przedstawił projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi do treści uchwały. Uwag nie było.
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia długoterminowej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na sfinansowanie inwestycji.
/tekst uchwały w załączeniu do protokołu/
-
utworzenia 3-letniego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi do tej uchwały.
Uwag nie było.
Wiceprzewodniczący Rady W. Białucha odczytał projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi co do treści uchwały. Uwag nie było.
Następnie poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie utworzenia 3-letniego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Zespole Szkół im. Waleriana Łukasińskiego w Skępem
/tekst uchwały w załączeniu do protokołu/
-
zmiany Uchwały Nr VI/50/2007 Rady Powiatu w Lipnie z dnia 22 marca 2007 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Lipnie za 2006 rok
Przewodniczący Rady zapytał czy są pytania do tej uchwały.
Pytań nie było.
Wiceprzewodniczący Rady K. Kwiatkowski odczytał projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi co do treści tej uchwały. Uwag nie było.
Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesieni ręki jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Lipnie za 2006 rok.
/tekst uchwały w załączeniu do protokołu/
-
w sprawie wyposażenia bazy dydaktycznej Technikum Agrobiznesu i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół imienia Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu n/W w grunty rolne, z przeznaczeniem do prowadzenia gospodarstwa rolnego o profilu agroturystycznym
Starosta K. Baranowski powiedział, że radni będą podejmować dwie uchwały dotyczące tej samej kwestii. Powiat chce nabyć dodatkowe mienie w postaci gruntów ornych powyżej 5 ha, które są przekazane w trwały zarząd Zespołowi Szkół w Dobrzyniu n/W. Teren ten będzie zagospodarowany pod względem agroturystycznym, służył będzie społeczeństwu, Zespołowi Szkół, również uczniowie odbywali by tam praktyki.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi do tych dwóch uchwał.
Uwag nie było.
Wiceprzewodniczący Rady K. Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał radnych czy są uwagi do treści uchwały. Uwag nie było.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyposażenia bazy dydaktycznej Technikum Agrobiznesu i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół imienia Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu n/W w grunty rolne, z przeznaczeniem do prowadzenia gospodarstwa rolnego o profilu agroturystycznym.
/tekst uchwały w załączeniu do protokołu/
-
zasad nabycia przez Powiat Lipnowski gruntów rolnych z przeznaczeniem na bazę dydaktyczną Technikum Agrobiznesu i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół imienia Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu n/W
Wiceprzewodniczący Rady K. Kwiatkowski przedstawił projekt uchwały.
Przewodniczący Rady zapytał czy są uwagi co do treści uchwały. Uwag nie było.
Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie podjęcie uchwały.
Radni Rady Powiatu w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zasad nabycia przez Powiat Lipnowski gruntów rolnych z przeznaczeniem na bazę dydaktyczną Technikum Agrobiznesu i Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego w Zespole Szkół imienia Związku Młodzieży Wiejskiej w Dobrzyniu n/W.
/tekst uchwały w załączeniu do protokołu/
9. Wnioski i zapytania.
Radny A. Łaniewski zwrócił się do Wicestarosty z prośbą o zapoznanie radnych z opinią Rady Społecznej dotyczącą programu restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie.
10. Odpowiedzi na wnioski i zapytania.
Przewodniczący Rady w pierwszej kolejności odpowiedział na zadane wcześniej pytanie radnego A. Antoszewskiego. Powiedział, że aby podjąć stosowne uchwały dotyczące SP ZOZ w Lipnie, uzgodnione z radnymi było, że najpierw Rada miała zapoznać się z programem restrukturyzacji, opinią Rady Społecznej, opiniami związków zawodowych. Oprócz tego warunkiem było też zbilansowanie budżetu SP ZOZ w Lipnie. Te materiały jednak nie zostały wcześniej przygotowane. W tym tygodniu dopiero wpłynął do niego program restrukturyzacji, który jest obszernym materiałem i był zbyt krótki czas by ten program radnym przedstawić. Rada Społeczna także odbyła się dopiero w tym tygodniu. Nie ma jeszcze opinii związków zawodowych. Podkreślił, że poręczenie dla SP ZOZ w Lipnie kredytu 19,5 mln zł jest poważną kwestią i trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Dodał, że jemu również zależy na jak najszybszym załatwieniu tej sprawy, należy jednak podchodzić do tego rozsądnie. Powiedział, że jeżeli tylko wszelkie potrzebne materiały do niego dotrą, zostaną jak najszybciej przygotowane dla radnych i zostanie zwołana sesja.
Wicestarosta P. Wojciechowski powiedział, że podjęcie decyzji dotyczącej poręczenia kredytu jest sprawą trudną i wymaga zebrania wszelkich niezbędnych informacji o obecnym stanie zakładu SP ZOZ i o przyszłości tego zakładu, o programie restrukturyzacyjnym, który musi być sumiennie i rzetelnie realizowany. Gdyby poprzedni program był odpowiednio realizowany sytuacja tego zakładu może byłaby dziś inna.
Powiedział, że Rada Społeczna obradowała po raz drugi 24.04 2007r.. Pierwsze posiedzenie odbyło się 5 stycznia. Na pierwszym posiedzeniu Rady Społecznej także prowadzone były rozmowy na temat restrukturyzacji. Program ten opracował P. Szafrański, który przedstawia wartościowe, realne materiały w tej sprawie. Na drugim posiedzeniu Rady Społecznej podejmowane były trzy zagadnienia:
-
podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii i przyjęcia bilansu i sprawozdania finansowego z działalności SP ZOZ za rok 2006. (była to opinia pozytywna)
-
zatwierdzenie regulaminu porządkowego SP ZOZ w Lipnie. Jest on uzupełniany systematycznie.(pozytywnie zaopiniowany)
-
program restrukturyzacji
Program restrukturyzacji obejmuje nie tylko zagadnienia związane z funkcjonowaniem finansowym ale również z ilością zatrudnionych osób. Program ten obejmuje zwolnienia pracownicze, dotykające głównie działów technicznych. Rada Społeczna dokładnie analizowała ten dokument. Po analizie postanowiła pozytywnie zaopiniować program restrukturyzacji przedstawiony przez P. Szafrańskiego i dyrekcję SP ZOZ.
P. Wojciechowski powiedział, że rozumie zniecierpliwienie radnych i społeczeństwa, ale podkreślił, że poręczenie tak dużego kredytu dla SP ZOZ niesie za sobą pewne sankcje dla funkcjonowania powiatu. Dlatego decyzja musi być podjęta w sposób wyważony. Trzeba wypracować jak najlepsze rozwiązania. Zaznaczył, że prace nad poprawą sytuacji w SP ZOZ cały czas trwają: np. odbywają sie spotkania i rozmowy telefoniczne z wieloma osobami, które są związane są z SP ZOZ-ami, odbywają się konsultacje z NFZ i z innymi podmiotami. Powiedział, że obecnie jest nowa dyrektor ds. ekonomicznych (jednocześnie główna księgowa), zapoznaje się ona z sytuacją zastaną w zakładzie.
Radny A. Antoszewski powiedział, iż słyszał o tym, że pojawiła sie propozycja wykupienia szpitala psychiatrycznego. Uważa, że jest to błąd ponieważ szpital ten przynosi dochody, a poza tym wolne pomieszczenia w szpitalu na ul. Nieszawskiej były by nadal niezagospodarowane.
Starosta K. Baranowski powiedział, że na spotkaniu w Lipnie marszałek województwa zaproponował, aby na bazie szpitala psychiatrycznego w Lipnie utworzyć wojewódzki szpital psychiatryczny. Szpital miałby ok. ośmiu oddziałów psychiatrycznych. Propozycja ta jest rozważna i analizowana. Starosta podkreślił jednak, że działki na nieruchomości szpitala psychiatrycznego są w trakcie wydzielania przez geodetę, tak jak było to zaplanowane.
Starosta dodał, że przez cały czas pracy analizuje sytuację w szpitalu psychiatrycznym, podejmuje wszelkie kroki w tym celu, prowadzone są rozmowy z różnymi podmiotami w podobnej sytuacji. Powiedział, że zanim podejmie sie decyzję o poręczeniu kredytu dla SP ZOZ w Lipnie, trzeba dokładnie przeanalizować sytuację.
Powiedział, że nie ma zamiaru ponosić odpowiedzialności za 42 mln długu SP ZOZ w Lipnie. Skierował “odpowiednie dokumenty do odpowiednich organów” dot. powstania tego długu i zaniedbań w tej sprawie.
Starosta podkreślił, że sytuacja szpitala jest bardzo poważna, ale trzeba starać się ten szpital uratować. Restrukturyzacja jest konieczna i konsekwentnie, rzetelnie powinno sie ją realizować.
Radny J. Góźdź poprosił o bardzo rzetelne przygotowanie dokumentów związanych z restrukturyzacją SP ZOZ, żeby było wiadomo m.in. ile osób będzie zwolnionych i z jakich oddziałów. Zapytał również jakie są konkretne wyniki rozmów z marszałkiem dotyczące utworzenia wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego.
Starosta K. Baranowski powiedział, że konkretnych decyzji co do tego tematu nie ma, propozycja jest rozważana. Powiedział, że ma się odbyć w Toruniu sympozjum dotyczące psychiatrii w województwie kujawsko-pomorskim, na którym urząd marszałkowski ma proponować, aby miejscem lokalizacji wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego było Lipno, ale decyzji konkretnych jeszcze w tej sprawie nie ma.
Radny D. Chmielewski zapytał jakie jest stanowisko Zarządu Powiatu w tej sprawie.
Starosta odpowiedział, że Zarząd jeszcze się tym tematem nie zajmował. Ponadto szpital psychiatryczny jest własnością SP ZOZ w Lipnie i dyrektor musi wyrazić na to zgodę.
Radny A. Antoszewski powiedział, że przeprowadzenie restrukturyzacji SP ZOZ bez oddziału psychiatrycznego stanowić będzie całkiem inną sytuację niż do tej pory.
Dodał ponadto, że przedłużanie rozpoczęcia restrukturyzacji powoduje, że pracownicy szpitala nie wiedzą jaki będzie los ich zakładu pracy i przejdą do innej pracy jeśli tylko pojawi się taka możliwość. Będzie wtedy podobna sytuacja, jak w szpitalu w Rypinie, tzn. szpital ten jest bez zadłużenia ale nie ma personelu, lekarzy.
Ponadto nawiązał do wypowiedzi radnego K. Kwiatkowskiego i powiedział, że w Zarządzie Powiatu poprzedniej kadencji był nie tylko starosta. Odpowiedzialność powinni brać wszyscy.
Burmistrz Miasta Lipna J. Dobroś powiedział, że właściwie jak tylko powiat powstał, istniał problem szpitala i nie można odpowiedzialności spychać na poprzednią kadencję Rady. Problem zaczął się głównie od ustawy “203”. Ponadto powiedział, że przejęcie szpitala przez prywatne ręce jest bardzo złym rozwiązaniem, zwłaszcza dla SP ZOZ w Lipnie. Psychiatria jest rozwijającą się dziedziną i oddział psychiatryczny w szpitalu podnosi jego standard.
Burmistrz dodał, że zastanawiał się nad umorzeniem SP ZOZ podatku od nieruchomości, ale nie wie czy to cokolwiek pomoże szpitalowi. Dodał także, że nadal jest zainteresowany kupnem działek na nieruchomości szpitala psychiatrycznego (zależy mu zwłaszcza na ujęciu wody). Wycofał się natomiast z pomysłu mieszkań socjalnych ponieważ będzie budowany budynek socjalny (ok. 30 mieszkań).
Starosta K. Baranowski wyjaśnił, że propozycja utworzenia wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego wyszła od marszałka województwa, a nie prywatnej osoby. Organem założycielskim dla tego podmiotu byłby marszałek.
Ponadto zaproponował, aby w ratowanie szpitala włączyły się wszystkie gminy powiatu lipnowskiego.
Radny K. Kwiatkowski zwrócił się do radnego A. Antoszewskiego, że źle zrozumiał jego wypowiedź. Za wykonanie budżetu jako członek Rady bierze on pełną odpowiedzialność. Chodziło mu jedynie o to, żeby publicznie nie informować o takich rzeczach i nie robić z tego haseł.
Ponadto odnośnie tematu szpitala dodał, że radni aby podjąć decyzję o poręczeniu kredytu dla szpitala muszą zapoznać się z wszystkimi niezbędnymi dokumentami, materiałami, muszą być opinie związków zawodowych. Również budżet SP ZOZ musi sie bilansować. Powiedział, że cała załoga szpitala powinna włączyć się w ratowanie tego podmiotu.
Dyrektor SP ZOZ w Lipnie J. Szyjkowski powiedział, że poprzedni proces restrukturyzacyjny został umorzony ponieważ nie zachowano pewnych wymogów Aby wszcząć proces restrukturyzacyjny trzeba przedstawić wojewodzie ugody z pracownikami co do spłaty zadłużeń z tytułu ustawy “203”, 51% umów cywilno-prawnych, poza tym jeszcze ugody publiczno-prawne z ZUS, PFRON, US, gminami. Ugoda z ZUS nie została podpisana. Okazało się także, że nie udało się zachować wymaganego 51% umów. Ponadto nie zachowano wymogu, aby wszystkie umowy były podpisane z jedną datą.
P. Szyjkowski podkreślił, że obecnie jest większe zainteresowanie udzieleniem przez banki kredytów dla szpitali. Powiedział, że restrukturyzacja będzie polegała też na zwolnieniach pracowniczych. Trzeba to uzgodnić ze związkami zawodowymi.
Radny T. Woźnicki podkreślił, że wszystkie gminy oprócz Miasta Lipna umorzyły podatki szpitalowi.
Burmistrz J. Dobroś powiedział, że jest burmistrzem dopiero od czterech miesięcy i pytanie czemu nie umorzono tego podatku należałoby skierować do obecnego tu byłego burmistrza W. Białuchy. Dodał, że jeżeli umorzenie tego podatku będzie naprawdę pomocne dla SP ZOZ, to się to rozważy.
Wiceprzewodniczący Rady W. Białucha wyjaśnił, że jako Burmistrz Miasta Lipna umorzył w 2000r. w całości podatki SP ZOZ, ale obecny burmistrz- wtedy członek “Zgody” zaskarżył go wtedy za ten czyn do prokuratury.
Radny A. Łaniewski powiedział, żeby nie wracać do przeszłości bo to do niczego nie prowadzi. Zaproponował, aby zakończyć na dziś tę dyskusję. Obecna Rada powinna się skupić nad tym, aby wybrnąć z problemu jaki zastała rozpoczynając kadencję, a nie szukać winnych zaistniałej sytuacji. Poprosił Przewodniczącego Rady, aby po otrzymaniu wszystkich materiałów z SP ZOZ jak najszybciej je mu przekazać, a on zwoła komisję zdrowia jeszcze przed sesją.
Przewodniczący Rady zakończył dyskusję na ten temat.
Przewodniczący Rady udzielił głosu Dyrektorowi Zespołu Szkół w Dobrzyniu n/W Jerzemu Rzekońskiemu.
Dyrektor Rzekoński podziękował Staroście, P. Smużewskiej oraz P. J. Piotrkiewiczowi za pomoc w organizacji dwudniowego sympozjum naukowego, które odbyło się w dniach 16-17.04.2007r.
11. Sprawy różne i komunikaty.
Przewodniczący Rady poinformował o dwóch pismach, które otrzymał od Wojewody Kujawsko- Pomorskiego. W pierwszym z nich Wojewoda zwrócił się o udzielenie wyjaśnień i ustosunkowanie sie do zarzutów zawartych w złożonym przez grupę radnych Rady Powiatu w Lipnie wniosku o uchylenie uchwały dotyczącej uchwalenia regulaminu Starostwa Powiatowego w Lipnie. Przewodniczący poinformował, że udzielono już odpowiedzi na to pismo.
Drugie pismo Wojewody dotyczyło wyznaczenia na przedstawiciela Wojewody do składu Rady Społecznej SP ZOZ w Lipnie Pana Przemysława Gęsickiego.
Wicestarosta P. Wojciechowski poprosił radnych, kierowników jednostek organizacyjnych powiatu i wszystkich obecnych na sesji o promowanie naboru na kolejny rok akademicki na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, ośrodek zamiejscowy w Skępem.
Wiceprzewodniczący Rady K. Kwiatkowski zaprosił do udziału w dniu 2 maja w meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacją powiatu a Miasta Lipno oraz do udziału w dniu 26 maja w ogólnopolskim turnieju piłki halowej radnych i pracowników urzędu w Inowrocławiu.
Starosta K. Baranowski zaprosił na Powiatowy Dzień Strażaka w Woli w dniu 6 maja 2007 roku. Poinformował, że w uroczystości uczestniczyć będą m.in. Marszałek, Wojewoda, Komendant Główny PSP.
Zaprosił również na uroczystość w dniu 16 maja 2007 r. wmurowania pamiątkowej tablicy w Skępem
Przewodniczący Rady stwierdził, iż porządek sesji został wyczerpany i zamknął obrady VIII Sesji Rady Powiatu w Lipnie.
Protokołowała
Izabela Pączkowska