Protokół Nr 27/ 2004 z dnia 6 października 2004 roku
Protokół Nr 27/2004
z posiedzenia Zarządu Powiatu w Lipnie
z dnia 6 października 2004r.
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie zostało zwołane przez Przewodniczącego Zarządu Powiatu P. Gęsickiego.
W posiedzeniu udział wziął cały skład osobowy Zarządu, co przedstawia załączona lista obecności.
Nadto udział wzięli:
-
Marek Baranowski- Przewodniczący Rady Powiatu w Lipnie
-
Jerzy Szyjkowski- p.o. Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie
-
Zbigniew Chmielewski- Sekretarz Powiatu w Lipnie
-
Barbara Małkiewicz- Skarbnik Powiatu w Lipnie
-
Anna Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia
-
Czesław Sobala- Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomości
-
Zofia Spryszyńska- inspektor ds. kontroli
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie rozpoczął o godzinie 900 Przewodniczący Zarządu P. Gęsicki witając zebranych członków Zarządu oraz zaproszonych gości.
Następnie Zarząd Powiatu w Lipnie przyjął jednogłośnie protokół z poprzedniego posiedzenia Zarządu Powiatu w Lipnie.
Po czym Przewodniczący Zarządu przedstawił proponowany porządek posiedzenia. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag do porządku obrad.
Z. Lewandowski- zaproponował, by w pkt.1 ,,Zapoznanie się z projektem restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie opracowanym przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie” zamieścić podpunkt dotyczący kotłowni spółdzielczej w SP ZOZ w Lipnie, który przedstawi Dyrektor SP ZOZ w Lipnie.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił wprowadzić zaproponowany przez Z. Lewandowskiego podpunkt do punktu 1 porządku obrad.
Następujący porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie.
-
Zapoznanie się projektem restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie opracowanym przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie.
- zapoznanie się z kwestią kotłowni spółdzielczej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lipnie.
-
Omówienie wyników kontroli w jednostkach oświatowych dotyczących stołówek szkolnych i wykorzystania samochodów służbowych / ref. Z.Spryszyńska- Inspektor ds. kontroli/.
-
Uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych /ref. Sekretarz Powiatu w Lipnie Z. Chmielewski/.
-
Rozpatrzenie pism dotyczących sprzedaży niesprzedanych w wyniku dotychczasowych przetargów działek rolnych położonych w Żagnie / ref. Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Cz. Sobala/.
-
Zapoznanie się z wnioskami Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Lipnie wypracowane na posiedzeniu w dniu 29 września 2004r.
-
Ustalenie liczby i wysokości nagrody Starosty dla nauczycieli z okazji Święta Edukacji Narodowej /ref. Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia A. Smużewska/.
-
Rozpatrzenie pisma Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Lipnie w sprawie: dofinansowania organizacji Inauguracji Roku Sportowego dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu lipnowskiego /ref. Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia A. Smużewska/.
-
Rozpatrzenie pisma Lipnowskiej Grupy Literackiej w sprawie dofinansowania wydania kolejnego zbioru poezji w związku z 15 rocznicą powstania Lipnowksiej Grupy Literackiej. /ref.Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia A. Smużewska/.
-
Rozpatrzenie pisma Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Włocławska w sprawie: dofinansowania działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.
-
Sprawy różne.
Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie przeszedł do realizacji porządku obrad.
Ad.1. Zapoznanie się projektem restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie opracowanym przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie.
-
zapoznanie się z kwestią kotłowni spółdzielczej w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lipnie.
Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie- na wstępie powiedział, iż w pierwszej kolejności z programem restrukturyzacji opracowanym przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie winna się zapoznać Komisja Zdrowia ale nie chcąc wstrzymywać działań restrukturyzacyjnych Zarząd Powiatu w Lipnie wstępnie zamierza się z tym projektem zapoznać. Dodał, iż szczegółowo nad tym projektem będzie dyskutowała Komisja Zdrowia, która na swoje posiedzenie zaprosiła wszystkich radnych Rady Powiatu w Lipnie, przedstawicieli związków zawodowych działających na terenie SP ZOZ w Lipnie i wszystkich zainteresowanych sytuacją w SP ZOZ w Lipnie.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż założenia dotyczące restrukturyzacji zostały przelane na papier i przekazane do Starostwa celem zapoznania się. Wobec tego oczekuje na pytania i będzie się do nich ustosunkowywał.
Z. Lewandowski- powiedział, iż zapoznał się z opracowanym przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie projektem restrukturyzacji. Zwrócił się z pytaniem, czy związki zawodowe działające na terenie SP ZOZ w Lipnie zapoznały się z tym projektem i czy go zaakceptowały.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż związki zawodowe działające na terenie SP ZOZ w Lipnie otrzymały ten projekt i zapoznają się z nimi, wypracowując swoje stanowisko. Dodał, iż ma świadomość, że związkom zawodowym każdy projekt restrukturyzacji nie będzie się podobał, gdyż będzie przewidywał zwolnienia pracownicze, a bez zwolnień nie może być mowy o restrukturyzacji. Dodał, iż związki zawodowe zgodnie z przepisami uczestniczą jedynie w opiniowaniu zwolnień grupowych.
Przewodniczący Zarządu-powiedział, iż nie należy dopuścić do sytuacji, jakie miały miejsce ostatnio. Wskazał, iż należy rozmawiać jedynie z przedstawicielami związków zawodowych, gdyż inaczej nie ma atmosfery do rozmowy potrzebnej do podejmowania konkretnych decyzji. Dodał, iż Dyrektor SP ZOZ w Lipnie przedstawił opracowany projekt restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie, zaś powiat dostarczył również kilka propozycji restrukturyzacyjnych, więc teraz należy wybrać możliwie najlepszy wariant restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie.
Z. Lewandowski- powiedział, iż opracowany przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie projekt restrukturyzacji w Lipnie dzięki odnośnikom wyjaśniającym przepisy prawne pozwolił na określenie przejrzystej sytuacji prawnej zamierzeń restrukturyzacyjnych. Dodał, iż z przedłożonego projektu wynika zamiar sprzedaży ośrodków zdrowia w Zbójnie i Dobrzyniu n/W. Zwrócił się z pytaniem, co jest robione z tym zakresie.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- wyjaśnił, iż Ośrodek Zdrowia w Zbójnie posiada zajętą przez ZUS hipotekę, zaś Ośrodek Zdrowia w Dobrzyniu n/W jeszcze miesiąc temu nie miał zajętej hipoteki. Wskazał, iż zgodnie z opracowanym projektem restrukturyzacyjnym planowana jest sprzedaż ośrodków zdrowia i w tym celu w pierwszej kolejności należy przenieść ZOL do Lipna i w tym celu należy dostosować warunki lokalowe /planowane przeniesienie oddziału wewnętrznego II lub onkologii/, a na to potrzebne są środki finansowe w wysokości ok. 100 tys. zł. Dodał, iż w tej sytuacji wszystko zależy od posiadanych środków finansowych.
Z. Lewandowski- powiedział, iż proces restrukturyzacyjny należy rozpocząć od sprzedaży ośrodków zdrowia. Dodał, iż powstał problem kotłowni i być może w mieście Lipnie zostanie zwołana nadzwyczajna sesja poświęcona temu tematowi. Zaproponował rozpoczęcie procedury skomunalizowania i przekazania kotłowni Urzędowi Miasta Lipna, tak jak to zrobiła Fabryka Urządzeń Klimatyzacyjno-Wentylacyjnych ,, Konwektor”
Wicestarosta K. Klimaszewski- powiedział, iż odbyło się spotkanie w Starostwie Powiatowym w Lipnie poświęcone kotłowni, jednakże ma wrażenie, że władzom Miast Lipna nie zależy na pozytywnym załatwieniu tej sprawy.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie –powiedział, iż zamierzeniem SP ZOZ w Lipnie jest skomunalizowanie kotłowni, i jej sprzedaż, gdyż szpitala nie stać na utrzymywaniu kotłowni, która przynosi tak duże straty /utrzymywać pracowników, naprawa sprzętu, zakup miału/. Dodał, iż Burmistrz Miasta Lipna nie chce wejść w kwestie kotłowni.
T. Woźnicki- zwrócił się z pytaniem, czy inny podmiot mógłby przejąć kotłownie.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- udzielił odpowiedzi, iż SP ZOZ w Lipnie nie zwracał się z tą kwestią do podmiotów gospodarczych.
Z. Lewandowski- proponuje rozpocząć proces komunalizacji kotłowni i procedury sprzedaży ośrodków zdrowia, by zostać tylko przy budynkach głównych. Zaproponował cofnięcie się do ustawy z dnia 10 maja 1990 r. – przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż planuje się przekazanie innym podmiotom obsługę pralni i częściowo z kuchni SP ZOZ w Lipnie, jak również rozważana jest kwestia zmiany własności oczyszczalni ścieków /zawiązanie spółki/. Oczyszczalnia ścieków po przekazaniu podmiotom z zewnątrz usług pralni i kuchni będzie produkowała o ok. 1/3 ścieków mniej i w związku z powyższym będzie nieopłacalna /duże koszty związane z zatrudnieniem pracowników, zakupem preparatów, utrzymaniem standardów wymaganych przez Sanepid/.
Przewodniczący Zarządu- wskazał, iż w tym projekcie Dyrektor proponuje pozostanie przy formie organizacyjnej SP ZOZ-u przy drastycznym ograniczeniu zatrudnienia o 217 pracowników. Następnym kierunkiem będzie sprzedaż ośrodków zdrowia, skomunalizowanie kotłowni, zmiana sposobu i podmiotów zapewniających SP ZOZ w Lipnie usług pralni i kuchni.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż wydał polecenie aby SP ZOZ w Lipnie wystawił ofertę przetargową na usługi pralni. Dodał, iż pralnia została warunkowo dopuszczona do użytku przez Sanepid. Zaznaczył, iż istnieje możliwość pozyskania kredytu bankowego w kwocie 2,5 mln zł ale do dnia dzisiejszego istniała konieczność potwierdzenia zainteresowania tym kredytem ze strony powiatu.
Z. Lewandowski- zaproponował zwrócenie się do firmy ,,Impel” na świadczenie usług pralni.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia- powiedziała, iż niektóre rozwiązania wskazane w projekcie restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie nie odzwierciedlają zapisów ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż na posiedzeniu Komisji Zdrowia będzie obecny prawnik, który wszystkie kwestie i wątpliwości prawne wyjaśni. Dodał, iż od powstania powiatu zakładany był ujemny wskaźnik finansowy dla SP ZOZ w Lipnie. Dodał, iż aby przywrócić płynność finansową lipnowskiego szpitala w pierwszej kolejności należy pozyskać środki finansowe z zewnątrz /kredyt bankowy/, następnie należy zdjąć zestaw komorniczy na środkach SP ZOZ w Lipnie, odblokować ZUS, ponadto zwolnienia pracownicze pozwolą na oszczędności 2 mln zł, zaś wejście w układ oddłużeniowy pozwoli uzyskać pełne środki finansowe przychodzące z NFZ. Zaznaczył, iż kredyt byłby spłacony w ciągu 5 lat / najpierw odsetki bankowe dopiero potem główna kwota kredytu/ - na oddzielnie założonych kontach byłby systematycznie gromadzone środki potrzebne na spłatę kredytu. Wskazał, iż te działania pozwolą na przywrócenie płynności finansowej szpitala i jego normalne funkcjonowanie.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż szpital nie ma możliwości zakupu towarów z wolnej ręki a dostawcy nie chcą rozmawiać ze szpitalem z powodu zadłużenia. Dodał, iż w związku z powyższym SP ZOZ w Lipnie- wystosowało pismo do Ministerstwa pismo w którym zwraca się o umożliwienie zakupu towarów z wolnej ręki. Zaznaczył, iż wystosuje pismo monitujące w tej sprawie.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, iż powiat jest w trakcie pewnych działań prowadzących do restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie, jednakże organem założycielskim w stosunku do SP ZOZ w Lipnie jest Rada Powiatu w Lipnie i to ten organ podejmie stosowane decyzje w zakresie kierunku restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie a właśnie na taką uchwałę czekają ewentualnie Banki, chcące dać kredyt dla SP ZOZ w Lipnie. Powiedział, że jeżeli jest szansa uzyskania kredytu to należy rozmawiać z bankiem o przesunięciu terminu.
J. Szyjkowski- p.o. Dyrektora SP ZOZ w Lipnie- powiedział, iż banki kierują się ekonomią, czekając na plan restrukturyzacyjny, który oceniają eksperci bankowi, decydując, czy danemu podmiotowi przyznać kredyt czy tez nie.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, iż w pierwszej kolejności Rada Powiatu winna określić kierunek restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie. Dodał, iż powiat może wziąć kredyt tylko na działania restrukturyzacyjne nie zaś na płace.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia- powiedziała, iż w przedłożonym przez SP ZOZ w Lipnie dokumencie brakuje biznesplanu.
T. Woźnicki- zgłosił propozycję powołania przez Zarząd Powiatu w Lipnie komisji ekspertów, w skład której weszliby: przedstawiciel Zarządu Powiatu w Lipnie, przedstawiciel Rady Powiatu w Lipnie, przedstawiciel Komisji Zdrowia Rady Powiatu w Lipnie, przedstawiciel Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Lipnie oraz radca prawny Starostwa i radca prawny SP ZOZ w Lipnie. Dodał, iż celem tejże komisji byłoby wypracowanie wniosków potrzebnych do przygotowania projektu uchwały Rady Powiatu w Lipnie określającej kierunek restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie: powołania Zespołu Doradczego do przygotowania projektu uchwały Rady Powiatu w Lipnie określającej kierunek restrukturyzacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie w następującym składzie: Krzysztof Klimaszewski- Wicestarosta Lipnowski, Józef Szmelter- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Lipnie, Krzysztof Bejnar- Przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej, Anna Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Tytus Spryszyński- radca prawny w Starostwie Powiatowym w Lipnie, Juliusz Bieniek- radca prawny w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Lipnie, zaś wyniki prac w/w Zespołu winien przedstawić w terminie do 12 października 2004r.
Zarząd Powiatu w Lipnie wstępnie zapoznał się z opracowanym przez Dyrekcje SP ZOZ w Lipnie projektem restrukturyzacji SP ZOZ w Lipnie oczekując na wyniki posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Powiatu w Lipnie i Zespołu Doradczego w tym zakresie.
Ad.2. Omówienie wyników kontroli w jednostkach oświatowych dotyczących stołówek szkolnych i wykorzystania samochodów służbowych / ref. Z.Spryszyńska- Inspektor ds. kontroli/.
Z. Spryszyńska- inspektor ds. kontroli- powiedziała, iż w ramach kontroli doraźnych zostały przeprowadzone kontrole dotyczące funkcjonowania stołówek szkolnych i wykorzystania samochodów służbowych w jednostkach oświatowych prowadzonych przez powiat lipnowski za I półrocze 2004r. Dodała, iż skontrolowane zostały: Zespół Szkół w Lipnie, Zespół Szkół Technicznych, Bursa Szkolna w Lipnie, Zespół Szkół w Skępem i Zespół Szkół w Dobrzyniu n/W. Wskazała, że najwięcej posiłków wytwarza Bursa Szkolna w Lipnie /24 725/, później Zespół Szkól w Lipnie /21 549/, potem Zespół Szkół w Skępem /14 595/, najmniej Zespół Szkół w Dobrzyniu n/W /3 131/. Następnie przedstawiła jak to wygląda jeżeli chodzi o korzystanie przez uczniów ze stołówek szkolnych: Zespół Szkół w Dobrzyniu n/W /1605/, Bursa Szkolna w Lipnie / 1015/, Zespół Szkół w Skępem /5481/, Zespół Szkół w Lipnie /441/. Wskazała, że najwięcej uczniów bo aż 51,26% korzysta ze stołówki szkolnej w Zespole Szkół w Dobrzyniu n/W, 37,56% w Zespole Szkół w Skępem, 4,11 w Bursie Szkolnej w Lipnie i 2,05 w Zespole Szkól w Lipnie. Wskazała, iż w Zespole Szkół w Skępem istnieje pewna rozbieżność w przyjętych kosztach zużycia węgla do sporządzania posiłków pomiędzy ewidencją księgową a kalkulacją kosztów wyżywienia. Ponadto nisko w Zespole Szkół w Skępem zostały przyjęte koszty zużycia wody i odprowadzenia ścieków. W Zespole Szkół w Skępem istnieją dwa środki specjalne- jeden prowadzony dla uczniów korzystających ze stołówki, drugi dla osób z zewnątrz korzystających ze stołówki , co tak do końca nie pozwala udowodnić w pełni opłacalność wytwarzanych posiłków. Następnie wskazała, że wszystkie jednostki w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego dokonały ponownej kalkulacji kosztów wytwarzanych posiłków poprzez podniesienie odpłatności za wydawane posiłki: dla uczniów: po kosztach wkładu do kotła, dla pracowników – co najmniej po kosztach wytworzenia, dla osób z zewnątrz- po pełnym koszcie wytworzenia plus zysk. Kończąc powiedziała, że tylko Bursa Szkolna w Lipnie wykazuje opłacalność funkcjonowania stołówki z uwzględnieniem wynagrodzeń pracowniczych, zaś pozostałe jednostki /bez wynagrodzeń/ również osiągają zyski, z wyjątkiem Zespołu Szkół w Lipnie- gdzie strata za pół roku wynosi 3 tys zł, jednakże Dyrektor ZS w Lipnie ma pomysły na osiągnięcie zysków ze stołówki.
Następnie przedstawiła wykorzystanie samochodów do nauki jazdy w naszych jednostkach oświatowych.. Wskazała, że w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie przejechano łącznie 12 575 /tj. 330 służbowo; 12 245 nauka jazdy/; Zespół Szkół w Skępem łącznie 15 111 /9 193 służbowo; 5 918 nauka jazdy/; Zespół Szkół w Dobrzyniu n/W łącznie 16 594 / służbowo 2 718; nauka jazdy /13 876/. Dodała, iż w służbowym wykorzystaniu samochodów do nauki jazdy przez Zespół Szkół w Skępem mieści się wyjazd do Zakopanego w celu poszukiwania miejsc do odbywania praktyk w zawodzie kucharz – kelner – 1220 km, jak również w służbowym wykorzystaniu samochodów do nauki jazdy przez Zespół Szkół w Dobrzyniu n/W mieści się wyjazd w celu dowiezienia uczniów na praktyki do Zakopanego i Krynicy Morskiej – 1690 km.
Zaznaczyła, iż w Zespole Szkół Technicznych w Lipnie i w Zespole Szkól w Dobrzyniu n/W pis kart drogowych jest prawidłowy, natomiast pewne zastrzeżenia występują w stosunku do Zespołu Szkół w Skępem a mianowicie: brak wpisów do kart drogowych celu wyjazdu służbowego, brak poleceń ze strony przełożonego na wyjazdy w teren, wystawienie kart drogowych na okres dłuższy niż na jeden dzień.
Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie- powiedział, iż pod koniec roku trzeba będzie przeprowadzić rekontrolę w Zespole Szkół w Lipnie odnośnie funkcjonowania stołówki szkolnej, by w przyszłości móc podjąć właściwe decyzje.
T. Woźnicki- zwrócił się z pytaniem dotyczącym celowości wykorzystania samochodów do nauki jazdy w Zespole Szkół w Skępem na inne cele niezwiązane z nauką jazdy.
Z. Sprzyszyńska- inspektor ds. kontroli- powiedziała, iż nie może określić celowości wykorzystania samochodów do nauki jazdy, gdyż brak jest takich wpisów w kartach drogowych pojazdów. Zaznaczyła, iż zostały zrobione zalecenia pokontrolne w stosunku do Zespołu Szkół w Skępem odnośnie prowadzenia kart drogowych.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, iż należy zasugerować naszym jednostkom oświatowym prowadzącym naukę jazdy zorientowanie się na rynku firm prowadzących takie usługi i rozważenie możliwości uruchomienia kursów nauki jazdy dla osób z zewnętrz.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie wnioskuje o rozważenie możliwości uruchomienia na bazie posiadanych samochodów i kadry pedagogicznej w naszych jednostkach oświatowych kursów nauki jazdy dla innych chętnych nieobjętych programem nauczania celem pozyskania dodatkowych dochodów do budżetu powiatu lipnowskiego oraz zwrócił się do Zespołu Szkół w Skępem o właściwe wypełnianie kart drogowych pojazdów określając cel wyjazdu służbowego oraz podkreślił, iż wszelkie wyjazdy poza teren powiatu winny posiadać zgodę przełożonego.
Ad.3. Uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych /ref. Sekretarz Powiatu w Lipnie Z. Chmielewski/.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu w Lipnie- przedstawił łącznie 6 wniosków z terenu powiatu lipnowskiego na uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego celem uzgodnienia ich z zadaniami samorządowymi. Nadmienił, że po rozpatrzeniu przedmiotowych wniosków stwierdzono, że na terenie objętym inwestycją nie przewiduje się realizacji żadnych zadań samorządowych, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zaznaczyła, że projekt uchwały w tym zakresie jak i przygotowane porozumienia zostały sprawdzone przez radcę prawnego.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie: uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na: budowie wolnostojącego budynku inwentarskiego do hodowli 1.400 szt. gęsi reprodukcyjnych metodą ściółkową w zabudowie zagrodowej położonej na działce Nr 122/1 w obrębie ewidencyjnym Rumunki Głodowskie, gm. Lipno, budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną: przyłącza energetycznego i wodociągowego oraz zbiornika szczelnego na nieczystości płynne – szamba, położonego na działce Nr 265/14 w obrębie ewidencyjnym Lipno Wieś II, gm. Lipno, budowie zbiornika na gnojowicę o pojemności 300,00 m3 i płyty gnojowej o pow. ok. 150,00 m2 w zabudowie zagrodowej na działce Nr 183 w obrębie ewidencyjnym Trzebiegoszcz, gm. Lipno, budowie punktu tankowania pojazdów mechanicznych na gaz propan- butan LPG, obejmującego instalację gazu płynnego 2 zbiorniki o poj. do 5.000 l każdy, budowę obiektu handlowo- usługowego wraz z przyłączami infrastruktury technicznej i szambem ekologicznym oraz zjazdu do drogi powiatowej na działkach: Nr 294/6, 294/1 i 293 (droga powiatowa) położonych w obrębie ewidencyjnym Łochocin, gm. Lipno, budowie przyłącza energetycznego kablowego niskiego napięcia, budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej, położonego na działce Nr 88 wraz z działką Nr 109 (droga gminna) i działka Nr 533 (droga) oraz z działką 538/7(lokalizacja słupa energetycznego) w obrębie ewidencyjnym Sarnowo, gmina Skępe, budowie budynku mieszkalnego wraz z garażem na działce Nr 467/12 przy drodze gminnej – działka Nr 409, obręb Żagno, gmina Skępe.
Ad.4. Rozpatrzenie pism dotyczących sprzedaży niesprzedanych w wyniku dotychczasowych przetargów działek rolnych położonych w Żagnie / ref. Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Cz. Sobala/.
Cz. Sobala- Naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami- powiedział, iż do Starostwa Powiatowego w Lipnie wpłynęły 4 wnioski wyrażające chęć zakupu działek rolnych położonych w Żagnie niesprzedanych podczas przetargów /w sumie do sprzedania jest ok. 10 ha ziemi/ Wskazał, iż w ostatnim czasie ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości, który określa tryb rokowań po II przetargu, co jest praktycznie normalna procedura przetargową. Powiedział, iż w tym momencie nasuwa się zasadnicze pytanie: czy Zarząd Powiatu w Lipnie widzi konieczność sprzedaży działek rolnych położonych na Żagnie niesprzedanych podczas przetargów zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wskazał, iż z wstępnych deklaracji chętnych na zakup wynika, iż wszystkie niesprzedane działki mogą zostać sprzedane, gdyż są osoby chętne do ich zakupu.
Wicestraosta K. Klimaszewski- powiedział, iż są to grunty rolne, zaś stawka 6 tys,. dla lokalnego rynku jest duża. Dodał, iż byłby za tym, by sprzedać w/w działki zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. poprzez rokowania.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił zbyć niesprzedane podczas drugiego przetargu działki rolne na Żagnie zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie tj. poprzez rokowania. Równocześnie jednogłośnie ustalił kwotę wadium na 20% ceny wywoławczej i utrzymanie podczas rokować ceny wywoławczej.
Ad.5. Zapoznanie się z wnioskami Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Lipnie wypracowane na posiedzeniu w dniu 29 września 2004r.
Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie- odczytał wypracowane przez Komisje Rewizyjną wnioski z posiedzenia z dnia 29września 2004r.
Z. Lewandowski- zaproponował, by uwzględnić wniosek 3 komisji tzn. opracowanie Regulaminu przetargowego i zawarcie w nim zapisu odnośnie nieorganizowania przerw w trakcie licytacji jednego przedmiotu.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu w Lipnie- powiedział, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma obowiązku opracowania regulaminu przetargowego. Dodał, iż zaraz po zostaniu przewodniczącym Komisji Przetargowej udał się do radcy prawnego odnośnie opracowania Regulaminu przetargowego, jednakże skoro nie ma takiego obowiązku regulaminu ten nie został opracowany. Dodał, iż zapisy w regulaminie mogłyby stać się podstawą do protestów.
Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie- powiedział, iż ma spore doświadczenie w zakresie przeprowadzania przetargów i nie powinno się robić przerw w trakcie licytacji jednego przedmiotu.
T. Woźnicki- powiedział, iż nie rozumie wniosku Komisji Rewizyjnej w pkt. 3 a dokładnie słów ,, w trakcie licytacji jednego podmiotu”. Poprosił, aby w trakcie spotkania z członkami Komisji wyjaśnić ten zapis.
Wicestraosta K. Klimaszewski- ustosunkował się do wniosku 2 komisji wskazując, iż zgodnie z Regulaminem przyznawania nagród Starosty Lipnowskiego dla nauczycieli, dla których organem prowadzącym jest powiat lipnowski stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 33/2001 z dnia 9 października 2001r. organami uprawnionymi do składania wniosków do nagrody starosty są: dla nauczyciela - dyrektor szkoły dla dyrektora szkoły - członkowie Zarządu Powiatu w Lipnie lub zakładowe organizacje związkowe, tak więc Komisja Rewizyjna nie ma kompetencji w tym zakresie.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, iż jako Przewodniczący Zarządu zwrócił się do Komisji Rewizyjnej z propozycją spotkania odnośnie wyjaśnienia wniosku pierwszego Komisji w dogodnym dla wszystkich terminie.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił udzielić odpowiedzi Komisji Rewizyjnej, iż rozważy możliwość opracowania regulaminu przetargowego i w tym zakresie będzie posiłkował się opinią radcy prawnego. Równocześnie zostanie udzielona odpowiedź, iż zgodnie z Regulaminem przyznawania nagród Starosty Lipnowskiego dla nauczycieli, dla których organem prowadzącym jest powiat lipnowski stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 33/2001 z dnia 9 października 2001r. organami uprawnionymi do składania wniosków do nagrody starosty są: dla nauczyciela - dyrektor szkoły dla dyrektora szkoły - członkowie Zarządu Powiatu w Lipnie lub zakładowe organizacje związkowe oraz zaproponował spotkanie z członkami Komisji Rewizyjnej odnośnie wyjaśnienia wniosku pierwszego Komisji.
Ad.6. Ustalenie liczby i wysokości nagrody Starosty dla nauczycieli z okazji Święta Edukacji Narodowej /ref. Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia A. Smużewska/.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia- powiedziała, iż zgodnie z Regulaminem przyznawania nagród Starosty Lipnowskiego dla nauczycieli, dla których organem prowadzącym jest powiat lipnowski stanowiącym załącznik do Uchwały Nr 33/2001 z dnia 9 października 2001r. Zarząd Powiatu w Lipnie posiada kompetencje w zakresie ustalenia wysokości tegorocznej nagrody Starosty i liczby tychże nagród. Wskazała, iż w ubiegłym roku wysokość nagrody wynosiła 1250 zł zaś liczba tych nagród 7. Powiedziała, że środki na ten cel są zabezpieczone w budżecie Powiatu Lipnowskiego w wysokości ok. 12 tys. zł
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie ustalił kwotę nagrody Starosty na poziomie ubiegłorocznym tj. 1250zł oraz liczbę nagród na 8 /w tym dwie z puli Starosty/.
Ad.7.Rozpatrzenie pisma Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Lipnie w sprawie: dofinansowania organizacji Inauguracji Roku Sportowego dla dzieci i młodzieży z terenu powiatu lipnowskiego /ref. Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia A. Smużewska/.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia- przedstawiła przedmiotowe pismo. Wskazała, że impreza ta tj. Inauguracja Roku Sportowego została ujęta w kalendarzu imprez powiatowych i środki na ten cel w kwocie do 1000 zł zostały zabezpieczone w budżecie powiatu.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił przyznać kwotę do 1000zł na Inaugurację Roku Sportowego organizowanego przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Lipnie.
Ad. 8.Rozpatrzenie pisma Lipnowskiej Grupy Literackiej w sprawie dofinansowania wydania kolejnego zbioru poezji w związku z 15 rocznicą powstania Lipnowskiej Grupy Literackiej. /ref.Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia A. Smużewska/.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia- przedstawiła przedmiotowe pismo. Wskazała, iż w dziale kultura nie ma środków finansowych, które można by przeznaczyć na ten cel.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie rozpatrzył pismo negatywnie.
Ad.9.Rozpatrzenie pisma Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z Włocławska w sprawie: dofinansowania działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Wicestarosta K. Klimaszewski- przedstawił przedmiotowe pismo. Wskazał, iż na mocy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych ustaw zmieniły się przepisy w zakresie finansowania warsztatów terapii zajęciowej, wobec czego warsztaty będą zmuszone do szukania środków finansowych na swoje funkcjonowanie wśród innych podmiotów np. sponsorów, gdyż powiat nie będzie w stanie ich zapewnić.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił wystosować pismo do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej informujące o sytuacji finansowej powiatu lipnowskiego oraz apelując o zmianę w zakresie finansowania warsztatów terapii zajęciowej, by ten obowiązek zdjąć z samorządu powiatowego.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie P. Gęsicki zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie w dniu 6 października 2004r.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Justyna Lewandowska