Protokół Nr 4/ 2004 z dnia 19 lutego 2004 roku
Protokół Nr 4/ 2004
z posiedzenia Zarządu Powiatu w Lipnie
z dnia 19 lutego 2004r.
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie zostało zwołane przez Przewodniczącego Zarządu Powiatu P. Gęsickiego.
W posiedzeniu udział wzięło czworo członków Zarządu Powiatu w Lipnie, co przedstawia załączona lista obecności.
Nadto udział wzięli:
1. Zbigniew Chmielewski- Sekretarz Powiatu w Lipnie.
2. Krzysztof Dąbkowski- Wójt Gminy Tłuchowo
3. Jerzy Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie
4. Piotr Gutowski – Z-ca Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi
5. Maria Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie
6. Norbert Piela- Z-ca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie
7. Zbigniew Michalak- Kierownik Działu Statystyki Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie rozpoczął o godzinie 1230 Przewodniczący Zarządu P. Gęsicki witając zebranych członków Zarządu oraz zaproszonych gości.
Następnie Zarząd Powiatu w Lipnie przyjął jednogłośnie protokół z poprzedniego posiedzenia Zarządu Powiatu w Lipnie.
Po czym Przewodniczący Zarządu przedstawił proponowany porządek posiedzenia. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag do porządku obrad.
Uwag nie było.
Następujący porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.
1. Rozpatrzenie pisma Wójta Gminy Tłuchowo w sprawie: przeanalizowania możliwości przeprowadzenia remontu drogi Marianki- Tłuchowo na odcinku Marianki- Koziróg Leśny w 2004r. / ref. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie J. Ryskowski/.
2. Rozpatrzenie pisma Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi w sprawie: wyrażenia zgody na przekazanie samochodu Citroen Berlingo zniszczonego podczas wypadku drogowego do dyspozycji PZU w Lipnie celem wypłaty całości sumy ubezpieczenia. /ref. Z-ca Dyrektora DPS w Nowej Wsi P. Gutowski/.
3. Uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych /ref. Sekretarz Powiatu Z. Chmielewski/.
4. Przedstawienie sytuacji ekonomicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie /ref. Dyrektor SP ZOZ w Lipnie M. Zielińska/.
5. Sprawy różne.
Przewodniczący Zarządu przeszedł do realizacji porządku obrad.
Ad. 1. Rozpatrzenie pisma Wójta Gminy Tłuchowo w sprawie: przeanalizowania możliwości przeprowadzenia remontu drogi Marianki- Tłuchowo na odcinku Marianki- Koziróg Leśny w 2004r. /ref. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie J. Ryskowski/.
Przewodniczący Zarządu – powiedział, że temat remontu dróg powiatowych na drogach Gminy Tłuchowo jest przedmiotem co najmniej kilku posiedzeń Zarządu. Zaproponował, by wszystkie zainteresowane strony uzgodniły odbycie spotkania na drogach gminy Tłuchowo celem ostatecznego rozmówienia się w tym temacie, podjęcia konkretnych rozwiązań.
K. Dąbkowski- Wójt Gminy Tłuchowo- powiedział, że problem tkwi w fakcie, iż od pewnego czasu gminie Tłuchowo zależy, by powiat poprawił stan techniczny dwóch dróg tj.Marianki-Małomin – Kamień Kmiecy- Tłuchowo oraz drogi Mysłakówko -Koziróg Leśny, które są w bardzo złym stanie technicznym. Dodał, że na ostatniej sesji Rady Gminy Tłuchowo wprowadził w błąd opinie publiczną wskazując, że w roku 2004r. będzie wykonana naprawa drogi od Marianek do Koziegorogu Leśnego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wskazał, że jego zdaniem w tym okresie czasu nie ma większego sensu odbycia wizji na w/w drogach, gdyż do marca muszą zostać ostatecznie zgłoszone wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zaznaczył, że Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie ma opracowany wniosek na przebudowę drogi powiatowej Mysłakówko-Koziróg Leśny, który został już zgłoszony do Urzędu Marszałkowskiego i w związku z powyższym nie ma sensu niczego zmieniać, gdyż w tym przypadku cała procedura by się niepotrzebnie wydłużyła. Powiedział, że chciałby uzyskać deklarację ze strony powiatu, że droga powiatowa Marianki - Tłuchowo na odcinku Marianki – Koziróg Leśny zostanie wyremontowana.
Z. Lewandowski- zwrócił się z pytaniem dotyczącym długości w kilometrach w/w odcinka drogi.
K. Dąbkowski- Wójt Gminy Tłuchowo- wskazał, że w/w odcinek drogi wynosi około 3km.
J. Ryskowski- powiedział, że nie jest możliwe wykonanie remontu drogi Marianki- Tłuchowo na odcinku Marianki – Koziróg Leśny w 2004r z punktu widzenia finansowego, skoro w planie na ten rok jest remont drogi Mysłakówko-Koziróg Leśny. Dodał, że z ekonomicznego punktu widzenia dla finansów powiatu lepiej byłoby zrobić remont drogi Marianki – Koziróg Leśny. Zaznaczył, że dokumentacja do wniosku na przebudowę drogi Mysłakówko-Koziróg Leśny została już prawie skompletowana tj. pozwolenie na budowę, studium wykonalności inwestycji. Wskazał, że w przypadku, gdyby powiat nie uzyskał dofinansowania na remont wnioskowanej drogi wówczas istniałaby możliwość rozważenia remontu drogi powiatowej na odcinku Marianki – Koziróg Leśny. Nadmienił, że wybierając do remontu na ten rok drogę Mysłakówko-Koziróg Leśny ZDP w Lipnie kierował się zaspokojeniem potrzeb ludzkich oraz zasadą wyremontowania pewnego ciągu drogowego. Kończąc powiedział, że za dwa, trzy lata możliwe jest wyremontowanie drogi Marianki- Małomin- Kamień Kmiecy –Tłuchowo.
T. Woźnicki- powiedział, że na temat remontu na drogach powiatowych Gminy Tłuchowo toczyła się dyskusja już na posiedzeniu Zarządu Powiatu w Lipnie w dniu 10 października 2003r., kiedy to postanowiono o odbyciu wizji lokalnej na w/w drogach, do której do dnia dzisiejszego nie doszło na terenie gminy Tłuchowo. Dodał, że w zaistniałej sytuacji chodzi o wypracowanie kompromisu, gdyż możliwe jest wyjście z każdej sytuacji. Powiedział, że natężenie ruchu na drodze powiatowej Marianki- Koziróg Leśny jest większe aniżeli na drodze Mysłakówko – Koziróg Leśny, gdyż to zależy na jakim odcinku drogi bada się natężenie ruchu. Zaznaczył, że jeżeli będzie taka możliwość, to należy ten 3 km odcinek drogi Marianki- Koziróg Leśny wykonać, może z jakiś wygospodarowanych środków. Dodał, że należy wykonać choćby powierzchniówkę, by załatać największe dziury.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- powiedział, że dwa lata temu miało miejsce spotkanie dotyczące zasadności położenia powierzchniówki na w/w drodze. Podczas tego spotkania zostało ustalone, że położenie powierzchniówki nic nie da, gdyż ta droga wymaga głębszego remontu, czyli położenia masy bitumicznej. Dodał, że droga powiatowa Mysławkówko- Koziróg Leśny groziła przełamaniem. Nadmienił, że w dniu dzisiejszym na drodze powiatowej Mysłakówko – Koziróg Leśny prowadzone są prace nad badaniem natężenia ruchu do studium wykonalności inwestycji. Zaznaczył, że w podobnych warunkach zostanie wykonane badanie natężenia ruchu na drodze powiatowej Marianki- Tłuchowo na odcinku Marianki – Koziróg Leśny.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że prace nad inwestycją na drodze powiatowej Mysławkówko- Koziróg Leśny zostały już za daleko posunięte by teraz zmieniać wniosek i rozpoczynać na nowo procedurę o środki unijne. Dodał, że jeżeli ta droga jest tak potrzebna dla społeczności gminy Tłuchowo to, czy nie ma możliwości, by te największe dziury w tym roku wyremontować.
K. Dąbkowski- Wójt Gminy Tłuchowo- zaproponował, by w 2005 czy 2006 roku powiat złożył wniosek o środki strukturalne by droga powiatowa Marianki- Tłuchowo na odcinku Marianki- Koziróg Leśny została wyremontowana.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- powiedział, że wykonanie dwóch dróg w tym roku nie jest możliwe z punktu widzenia ekonomii powiatu. Dodał, że możliwe jest wykonanie drogi powiatowej Marianki- Tłuchowo na odcinku Marianki- Koziróg Leśny według planu w 2006r. Złożył propozycję, by członkowie Zarządu objechali wszystkie drogi powiatowe i zobaczyli, że są drogi w dużo gorszym stanie aniżeli te na terenie Gminy Tłuchowo.
Przewodniczący Zarządu- jeszcze raz pokreślił, że wniosek, który został złożony do Urzędu Marszałkowskiego powinien być realizowany, gdyż jest już za późno ze względu na poczynione prace w tym zakresie na zmianę planu. Dodał, że mimo wszystko uważa, że należy się spotkać na drogach powiatowych.
K. Dąbkowski- Wójt Gminy Tłuchowo- przyznał szczerze, że Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie w miesiącu listopadzie przekazał mu projket wniosku na przebudową drogi Mysłakówko – Koziróg Leśny. Dodał, że nie podejrzewał, że kolejność realizacji remontów dróg powiatowych znajdujących się na terenie gminy Tłuchowo zostanie zmieniona. Kończąc powiedział, że nie jest do końca bez winy w tym zakresie.
T. Woźnicki- powiedział, że należało się spotkać na drogach i wtedy podjąć jakieś konkretne propozycje i rozwiązania.
J. Ryskowski- powiedział, że spotkanie się na drogach gminy Tłuchowo odbyło się dwa lata temu, kiedy Przewodniczącym Zarządu był Kazimierz Tułodziecki.
K. Dąbkowski -Wójt Gminy Tłuchowo- powiedział, że zorganizuje spotkanie Zarządu Powiatu na terenie Gminy Tłuchowo poświęcone drogom, ale również budynkom Skarbu Państwa znajdującym się na terenie gminy Tłuchowo.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że Wójt Gminy Tłuchowo wyjątkowo dba o stan dróg na terenie swojej gminy.
K. Dąbkowski- Wójt Gminy Tłuchowo- powiedział, że takie stanowisko wynika z faktu, iż mieszkańcy danej gminy nie dzielą dróg na powiatowe, gminne i wojewódzkie. Dodał, że wszystkie drogi wojewódzkie znajdujące na terenie gminy Tłuchowo są wyremontowane. Zaznaczył, że jest to o tyle ważne, że gmina Tłuchowo położona jest na granicy dwóch województw. Dodał, że należy dbać również o obrzeża powiatu i promować powiat lipnowski również poprzez stan dróg.
Wszystkie zainteresowane strony postanowiły o odbyciu wizji lokalnej dróg powiatowych na terenie Gminy Tłuchowo.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- zwrócił się z prośbą, by wnioski o uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dotyczące dróg powiatowych były uzgadniane z Zarządem Dróg Powiatowych w Lipnie.
Ad. 2. Rozpatrzenie pisma Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi w sprawie: wyrażenia zgody na przekazanie samochodu Citroen Berlingo zniszczonego podczas wypadku drogowego do dyspozycji PZU w Lipnie celem wypłaty całości sumy ubezpieczenia. /ref. Z-ca Dyrektora DPS w Nowej Wsi P. Gutowski/.
P. Gutowski- Z-ca Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi – powiedział, że samochód Citroen Berlingo uległ zniszczeniu podczas wypadku drogowego i nie nadaje się do remontu. Powiedział, że zamierzeniem Domu Pomocy Społecznej jest przekazanie pozostałości po samochodzie do dyspozycji PZU w Lipnie celem wypłaty całości sumy ubezpieczenia. Dodał, że z rozmów z przedstawicielami PZU w Lipnie wynika, że samochód, który oddajemy im do dyspozycji nie może mieć żadnych wad prawnych, czyli właściciel tj. powiat musi wyrazić zgodę na jego przekazanie PZU w Lipnie.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu w Lipnie- powiedział, ze zgodnie z przedłożoną opinią prawną wartość po pozostałości samochodu powinna odpowiadać wartości rynkowej. Dodał, że PZU na podstawie zawartej umowy zgodnie z ogólnymi warunkami umowy może udzielić pomocy w zagospodarowaniu pozostałości wg odrębnie określonych warunków w formie pisemnej. Dodał, iż została w tym zakresie przygotowana stosowna uchwała Zarządu Powiatu w Lipnie sprawdzona przez radcę prawnego.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie: wyrażenia zgody na zbycie mienia ruchomego będącego w użytkowaniu Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, wyrażającą zgodę na zbycie pozostałości po samochodzie osobowym Citroen Berlingo, będącego w użytkowaniu Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi, który uległ zniszczeniu podczas wypadku drogowego, celem wypłaty całości odszkodowania zgodnie z o w u autocasco
Ad. 3. Uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych /ref. Sekretarz Powiatu Z. Chmielewski/.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu w Lipnie- przedstawił 4 wnioski z terenu Miasta Gminy Skępe, 1 wniosek z terenu Gminy Miasta i Gminy Dobrzyń n/W oraz 2 wnioski z terenu Miasta Lipna na uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego celem uzgodnienia ich z zadaniami samorządowymi. Nadmienił, że po rozpatrzeniu przedmiotowych wniosków stwierdzono, że na terenie objętym inwestycją nie przewiduje się realizacji żadnych zadań samorządowych, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zaznaczył, że projekt uchwały w tym zakresie jak i przygotowane porozumienia zostały sprawdzone przez radcę prawnego.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie: uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na: budowa budynku mieszkalnego drewnianego, typu GL-178 zlokalizowanego na działce siedliskowej nr 85/1 w obrębie ewidencyjnym Jarczewo, wieś Narutowo, gm. Skępe, budowa domku letniskowego zlokalizowanego na działce nr 177/33 w miejscowości Szczekarzewo, gm. Skępe, budowa budynku mieszkalnego z garażem wbudowanym w bryłę budynku na terenie działki nr 414/1 w miejscowości Skępe, budowa przyłącza kablowego niskiego napięcia do projektowanego budynku mieszkalnego położonego w miejscowości Skępe, przy ul. Klasztornej 28, do działki nr 143/2 z nieruchomości nr 216/20, budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego jednopiętrowego, częściowo podpiwniczonego o pow. zabudowy około 140 m2 z poddaszem użytkowym i wbudowanym lokalem usługowo – handlowym o pow. sprzedaży około 100 m2, budowa przyłączy: wodociągowego i energetycznego oraz zbiornika szczelnego na nieczystości płynne (szambo), na działce nr 1162, położonej w obrębie ew. 2 w miejscowości Dobrzyń n/Wisłą, budowa budynku garażowego z pomieszczeniem gospodarczym dobudowanego do istniejącego budynku mieszkalnego oraz istniejącego, sąsiadującego budynku garażowo-gospodarczego z przyłączem kanalizacyjnym na terenie działki nr ew. 348/1 - obręb 1, położnej w miejscowości Lipno, ul. Wyszyńskiego 1 b, budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego niepodpiwniczonego, z poddaszem nieużytkowym oraz przyłączami: wodociągowym, kanalizacyjnym i elektroenergetycznym na działce nr ew. 2835 i 2846 (przyłącza) - obręb 1 w miejscowości Lipno, ul. Podgórna.
Ad. 4. Przedstawienie sytuacji ekonomicznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie /ref. Dyrektor SP ZOZ w Lipnie M. Zielińska/.
Przewodniczący Zarządu –na wstępie powiedział, że mija już rok od przyjęcia przez Radę Powiatu w Lipnie programu naprawczego dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie. Dodał, że Zarząd Powiatu w Lipnie powinien wiedzieć, co zostało zrealizowane z założeń programu naprawczego przez ten rok, jakie są wyniki finansowe SP ZOZ w Lipnie. Zaznaczył, że sytuacja w lipnowskim szpitalu jest bardzo znacząca nie tylko dla ludności powiatu, lecz również dla Rady Powiatu jako organu założycielskiego i Zarządu Powiatu jako organu wykonawczego Rady Powiatu. Dodał, że generalnie sytuacja w służbie zdrowia w całym kraju jest zła, ale należy rozmawiać, dyskutować na temat sytuacji w lipnowskim szpitalu, gdyż problem ten dotyczy pacjentów i pracowników lipnowskiego szpitala. Problem szpitala jest problemem przede wszystkim Zarządu Powiatu, który jest rozliczany przez Radę Powiatu w Lipnie. Dodał, że może dojść do takiej sytuacji, kiedy długi szpitala przejdą na powiat. Zaznaczył, że już teraz wiadomo, że nie stać powiat lipnowski na tak duży szpital, z taką infrastrukturą, zaś Zarząd Powiatu w Lipnie będzie dążył do realizacji zapisów Programu Naprawczego przez dyrekcję SP ZOZ w Lipnie. Dodał, że pod koniec miesiąca marca planowana jest sesja poświęcona sytuacji w lipnowskim ZOZ-ie, a przed tą sesją powinno się odbyć posiedzenie Rady Społecznej przy SP ZOZ w Lipnie.
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- przedstawiła aktualną sytuację w lipnowskim szpitalu. Powiedziała, że zajęcia komornicze pokrzyżowały wszystkie plany, zaś pieniędzy starczyło tylko na wypłacenie poborów pracownikom, zaś nie starczyło na opłacenie kontraktów, ZUS-u, podatku. Wskazała, że zostało wystosowane pismo do NFZ w Bydgoszczy dotyczące renegocjacji kontaktu i wypłacenia 250 tys. zł za ubiegłoroczne nadwykonania. Dodała, że 1 marca do NFZ w Bydgoszczy zostanie zawieziona faktura za ubiegłoroczne nadwykoania, za które NFZ zobowiązał się zapłacić do końca I kwartału 2004r. Zaznaczyła, że pracownicy szpitala mają wyroki dotyczące niewypłacenia 203. Dodała, że w grudniu SP ZOZ w Lipnie pozwał NFZ odnośnie niewypłacania 203 i pod koniec lutego będzie miała miejsce pierwsza rozprawa, zaś lipnowski szpital został zwolniony z kosztów sądowych. Nadmieniła, że kwestia wypłaty ,,trzynastek” dla pracowników została uregulowana, zaś załoga zakładu jest na bieżąco informowana o sytuacji szpitala. Dodała, że sytuacja byłaby inna, gdyby lipnowski szpital podpisał większy kontrakt na świadczenie usług medycznych.
Z. Miachalak- Kierownik Działu Statystyki- powiedział, że przygotowany do NFZ kontrakt na świadczenie usług medycznych opierał się na rzetelnych wyliczeniach, które były konsultowane z ordynatorami poszczególnych oddziałów. Dodał, że płatnik, czyli NFZ jest niewydolny i tak rozdysponował posiadane środki. Dodał, że lipnowski szpital robi dużo, by pozyskiwać dodatkowe dochody, a mianowicie: przygotował aneks do stomatologii określający, że każdy pacjent, który chce mieć wykonaną pewną usługę poza kolejnością musi zapłacić, albo czekać za swoją kolejką, gdyż już są wprowadzone limity.
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedziała, że to nie jest tak, że dyrekcja SP ZOZ w Lipnie jest nieudolna i nic nie robi, ponieważ prawie na wszystkich oddziałach wprowadzone są limity. Ponadto na skutek wielu działań lipnowski szpital schodzi z kosztów z 31 mln na 26 mln. Dodała, że największą pozycję wydatków stanowią wynagrodzenia (trzynastki, odprawy, wynagrodzenia). Zaznaczyła, że zatrudnienie w szpitalu spada, a nawet występują pewne braki w personelu pielęgniarskim. Dodała, że jeżeli chodzi o pion techniczny, to pracownicy tego działu są wykorzystywani przy pracach remontowych np. na oddziałach szpitalnych. Wskazała, że wiele się robi w szpitalu siłami własnymi tj. wyremontowano oddział położniczy, zaś za pieniądze pozyskane od sponsorów remontuje się oddział neurologiczny.
Następnie przedstawiła realizację Programu Naprawczego SP SOZ w Lipnie, na wstępie zaznaczając, iż jest on w miarę możliwości realizowany. Po pierwsze powiedziała, że zostały zbyte prawie wszystkie ośrodki zdrowia , oprócz Zbójna i Dobrzynia n/W. Po drugie uregulowano stan prawny ośrodka Zdrowia w Zbójnie. Ponadto dokonano sprzedaży dwóch lokali znajdujących się przy ul. Piłsudskiego wraz z pomieszczeniami przynależnymi i udziałem w gruncie. Trwają prace dotyczące zbycia dwóch pozostałych lokali. Dodał, że w trakcie realizacji jest zbywanie mieszkań znajdujących się przy ul. Nieszawskiej 2. Powiedziała, że został utworzony szpitalny oddział ratunkowy- zakupiono nowy ambulans ,,R” /leasing/ , uruchomiono ponownie aptekę ,,Pod różą” , która wciąż się rozwija. Wskazała, że w roku 2003r. pewne środki finansowe zostały przeznaczone na poprawienie wyposażenia szpitala tj. zakupiono analizator hematologiczny / poprawienie jakości badań/ oraz zakupiono Videokolanoskop i Videogastroskop. Powiedziała, iż na bieżąco wykonuje się remonty oddziałów: położniczo-ginekologicznego, neurologicznego i chirurgicznego oraz ponownie uruchomiono POZ. Dodała, że na bieżąco dokonywana jest restrukturyzacja zatrudnienia ( z dniem 31 stycznia 2004r. 770 pracowników). Zaznaczyła, że istnieje problem z kotłownią, założono przepływomierz oleju opałowego ( zauważalne jest mniejsze zużycie oleju ). Dodała, że trwają rozmowy z Przedsiębiorstwem Projektowo -Montażowym w Bydgoszczy celem modernizacji kotłowni miałowej. Powiedziała, że firma ta w pierwszej kolejności dokona wyliczenia, by ograniczyć sprzedaż ciepła na zewnątrz. Dodała, że Przedsiębiorstwo to za darmo dokona wyliczeń, jak również pomoże zorganizować na ten cel środki finansowe. Zaznaczyła, że należy podjąć jakieś działania w kierunku ograniczenia sprzedaży ciepła na zewnątrz. Kończąc powiedziała, że niestety nie udało się zrównoważenie kosztów z przychodami. Powiedziała, że koszty w 2003r. wyniosły 26 mln zł, zaś w roku 2002 wynosiły 31 mln zł., natomiast przychody w 2003r. wyniosły 24,638 tys zł, zaś w 2002r. wyniosły 28,659 tys. zł. Dodała, że strata za rok 2003 wyniosła 2 mln zł, z czego szpital wypracował 1 mln nadwykonań, z czego NFZ za rok 2002 wypłacił 30% nadwykonań.
Z. Michalak- Kierownik Działu Statystyki- powiedział, że gdyby w szpitalach nie było limitów a NFZ płacił za faktycznie wykonane usługi medyczne wtedy lipnowski szpital wyszedłby na prostą.
Przewodniczący Zarządu – powiedział, że strata 2 mln zł nie jest taką dużą stratą, ale do tego dochodzą zobowiązania, odsetki. Poprosił o określenie faktycznej wysokości długu lipnowskiego szpitala.
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedziała, że łączny dług wobec pracowników (ZUS,203 + odsetki)wobec dostawców wyniesie blisko 25 mln zł. Dodała, że strata 2 mln zł wynika z bilansu.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że nikt tak do końca nie wie jaki jest faktycznie dług SP ZOZ w Lipnie.
Z. Michalak- Kierownik Działu Statystyki- powiedział, że NFZ sam siebie zapędził w kozi róg, gdyż już w miesiącu kwietniu, maju skończą się limity na świadczenie usług medycznych i co wtedy z pacjentami. Wskazał, że prawdopodobnie w miesiącu maju skończą się limity na oddziale wewnętrznym, i wtedy trzeba będzie pacjentów kierować do innych szpitali, a pracowników wysyłać na urlopy.
Przewodniczący Zarządu – powiedział, że należy się zastanowić, nad tym, jak pomóc lipnowskiemu szpitalowi, żeby ktoś kiedyś nie zarzucił Dyrekcji, Zarządowi i Radzie Powiatu że nie zrobiliśmy nic w kierunku uratowania szpitala.
Z. Michalak- Kierownik Działu Statystki- powiedział, że dla lipnowskiego szpitala najlepiej byłoby przejść na drugi stopień referencyjny, gdzie podstawowym kryterium jest posiadanie tomografu komputerowego.
N. Piela- Z-ca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedział, że lipnowski szpital jest zainteresowany posiadaniem tomografu komputerowego. Dodał, że były na ten temat prowadzone rozmowy z trzema oferentami. Wskazał, że pierwsza oferta dotyczyła zakupu tomografu używanego, gdzie szpital musiałby na wstępie zapłacić 40% ceny w trakcie montażu, zaś resztę spłacać w formie bezprocentowych rat. Dodał, że dwie pozostałe oferty polegały na leasingu tomografu, zaś odpłatności polegałaby na zasadzie dzielenia się dochodami za użytkowanie (tj. 12-13 tys. zł miesięcznie bez ponoszenia kosztów eksploatacji). Zaznaczył, że koszt adaptacji pomieszczenia na tomograf komputerowy wynosi około 100 tys. zł. Wskazał, że szpital nie stać na zakup tomografu, więc jedyną formą posiadania tomografu jest leasing. Nadmienił, że posiadanie tomografu komputerowego poprawi referencyjność lipnowskiego szpitala.
Z. Michalak- Kierownik Działu Statystyki- powiedział, że do dnia 30 kwietnia szpitale muszą określić, jakie typy oddziałów będą funkcjonowały, następnie do dnia 30 czerwca nastąpią renegocjacje kontraktu z NFZ. Dodał, że w umowie zawartej z NFZ ten zobowiązał się do wypłaty 250 tys. zł do końca I kwartału za nadwykonania.
Z. Lewandowski- zwrócił się z pytaniem, czy jakieś środki lipnowski SP ZOZ może pozyskać jeszcze ze sprzedaży mienia i jakie są koszty utrzymania tych dwóch niezbytych ośrodków zdrowia.
N. Piela- Z-ca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie – powiedział, że w Ośrodku Zdrowia w Dobrzyniu znajduje się oprócz Podstawowej Opieki Medycznej również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, który jest jednostką przynoszącą dochód. Dodał, że od stycznia ruszył Zespół Wypadkowy, posiadający nową karetkę. Zaznaczył, że do niedawna Ośrodek Zdrowia w Zbójnie posiadał nieuregulowane sprawy własnościowe, także teraz można by dokonać zbycia tego ośrodka zdrowia, ale brak jest oferenta na zakup. Wskazał, że stan faktyczny na dzień dzisiejszy jest następujący, że część Ośrodka Zdrowia jest wydzierżawiona na okres 3 lat.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że jeżeli znajdzie się chętny do kupna to należy zbyć Ośrodek Zdrowia w Zbójnie, wcześniej jednak należy wypowiedzieć warunki dzierżawy.
Wicestarosta K. Klimaszewski- poruszył temat budynku szpitala, w którym znajdują się oddziały psychiatryczne. Zaznaczył, że przeniesienie oddziałów psychiatrycznych do głównego budynku szpitala spowodowałoby obniżenie kosztów SP ZOZ w Lipnie polegających na utrzymywaniu drugiego budynku.
N. Piela- Z-ca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedział, że wszelkie kwestie związane z przeniesieniem oddziałów psychiatrycznych musi zatwierdzić konsultant wojewódzki ds. psychiatrii. Dodał, że zgodnie z nowymi dyspozycjami dotyczącymi oddziałów psychiatrycznych muszą one znajdować się na parterze bądź I piętrze, a są nawet tendencje do budowy oddzielnego pawilonu. Wskazał, że aby przenieść oddziały psychiatryczne do głównego budynku szpitala należy wykonać szereg niezbędnych remontów, a mianowicie: wymiana stolarki okiennej (specjalne szyby), oddzielna izba przyjęć, dostęp do windy, należy dokonać przeniesień oddziałów szpitalnych. Zaznaczył, że koszt adaptacji tych pomieszczeń wyniósłby około 300 tys. zł
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedziała, że dokumentacja dotycząca przeniesienia oddziałów psychiatrycznych musi zostać zaakceptowana przez Sanepid, z którym współpraca nie układa się najlepiej. Dodała, że podejrzewa, że będzie trudno uzyskać akceptację Sanepidu w tym zakresie.
Wicestarosta K. Klimaszewski- wskazał, że były Z-ca Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie dokonał pewnych wyliczeń i projektu przeniesienia oddziałów psychiatrycznych do budynku głównego szpitala, które uzyskały akceptację właśnie konsultanta wojewódzkiego ds. psychiatrii.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że nie stać powiat na utrzymanie takiej infrastruktury szpitala, gdzie do utrzymania są dwa duże budynki. Wskazał, ze należy zrobić analizę ekonomiczną utrzymania obydwu budynków ZOZ-u i znacznie przyspieszyć prace dotyczące przeniesienia oddziałów psychiatrycznych.
T. Woźnicki- powiedział, że należy przenieść oddziały psychiatryczne do budynku głównego SP ZOZ w Lipnie. Wskazał, że należy po przeniesieniu zaproponować ZUS w Lipnie ugodę polegającą na zajęciu budynku starego szpitala.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że dyrektor szpitala sam nic nie zrobi, by cos zrobić potrzebna jest współpraca wielu ludzi. Ponadto powiedział, że sprawy prawne szpitala nie mogą dalej tak funkcjonować, gdyż w szpitalu powinien być zatrudniony radca prawny. Dodał, iż prosi o jak najszybsze przygotowanie tematu przeprowadzki oddziałów psychiatrycznych do głównego budynku szpitala.
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- zobowiązała się do opracowania dokumentacji potrzebnej do przeniesienia oddziałów psychiatrycznych do głównego budynku szpitala, w tym wstępnego planu przebudowy.
Poruszyła także temat oddziału kardiologicznego. Powiedziała, że lekarz kardiolog zwodzi szpital i uruchomienie tego oddziału przesuwa się w czasie. Dodała, że SP ZOZ w Lipnie otrzymał środki finansowe na oddział kardiologiczny, które na dzień dzisiejszy nie zostały jeszcze uruchomione. Zaznaczyła, że szpital w związku z zaistniałą sytuacją wystąpił do NFZ o renegocjacje kontraktu z NFZ i przeniesienie tych środków na inny oddział.
Z. Michalak- Kierownik Działu Statystyki- powiedział, że lipnowski szpital zamierza pobierać opłaty za wykonywanie pewnych świadczeń /tych, które mogą być limitowane/ poza ustaloną kolejnością np. stomatologia, rehabilitacja. Dodał, że na oddziale onkologii jest założony zeszyt na dobrowolne składki, cegiełki na szpital, jak również istnieje możliwość transportu pacjenta karetką za pewną odpłatnością.
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedziała, że wykonuje się szereg działań w szpitalu, które pomalutku owocują i przynoszą pewne korzyści.
Przewodniczący Zarządu- zwrócił się z pytaniem dotyczącym zabezpieczenia opieki ambulatoryjnej dla mieszkańców powiatu lipnowskiego.
N. Piela- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedział, że NZOZ ze Skępego podpisał umowę dotyczącą zabezpieczenia opieki ambulatoryjnej przez SP ZOZ w Lipnie dla swoich pacjentów, reszta NZOZ zajmujących się zabezpieczeniem podstawowej opieki medycznej, znajdujących się na terenie powiatu lipnowskiego takich umów z SP ZOZ w Lipnie nie podpisała.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że najlepiej było by zarówno dla SP ZOZ w Lipnie, jak również dla pacjentów, by szpital dogadał się z poz i pobierał opłaty na świadczenie opieki ambulatoryjnej i nocnej pomocy wyjazdowej.
N. Piela- Z-ca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedział, że szpital złożył ofertę na świadczenie opieki ambulatoryjnej i na świadczenie pomocy wyjazdowej. Dodał, że poz są zainteresowane świadczeniem przez lipnowski szpital tylko pomocy wyjazdowej, zaś twierdzą, że pomoc ambulatoryjną będą świadczyć we własnym zakresie, zaś taki podział zadań nie odpowiada NFZ. Zaznaczył, że NFZ jest za tym, by zarówno pomoc wyjazdową jak i opiekę ambulatoryjną świadczyły ZOZ-y.
Z. Lewandowski – zwrócił się z pytaniem, czy SP ZOZ w Lipnie nie może się dogadać z NZOZ z terenu powiatu lipnowskiego na świadczenie usług laboratoryjnych.
N. Piela- Z-ca Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedział, że lipnowski szpital posiada najlepszą aparaturę do wykonywania badań laboratoryjnych w powiecie lipnowskim. Wskazał, że szpital wykonuje badania laboratoryjne za kwotę 2,50 zł na bardzo dobrym sprzęcie, a tak dla przykładu szpital w Brodnicy pobiera opłatę w wysokości 2 zł na sprzęcie o dużo gorszej jakości. Dodał, że niektóre poz wolą wykonywać badania laboratoryjne w innej miejscowości, w innym powiecie niż w lokalnym szpitalu, gdzie sprzęt laboratoryjny jest najwyższej jakości.
T. Woźnicki- zaproponował, by Dyrekcja szpitala wyszła z inicjatywą do kierowników poz dotyczącą zawarcia umowy na świadczenie opieki ambulatoryjnej przez SP ZOZ w Lipnie.
Z. Lewandowski- powiedział że należy jeszcze raz przeanalizować stan zatrudnienia z szpitalu.
T. Woźnicki- poruszył temat centralnego ogrzewania. Wskazał, że koszty ogrzewania powiększają znacznie straty szpitala.
M. Zielińska- Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie- powiedziała, że założono przepływomierz oleju opałowego ( zauważalne jest mniejsze zużycie oleju ). Dodała, że trwają rozmowy z Przedsiębiorstwem Projektowo -Montażowym w Bydgoszczy celem modernizacji kotłowni miałowej. Powiedziała, że firma ta w pierwszej kolejności dokona wyliczenia, by ograniczyć sprzedaż ciepła na zewnątrz. Dodała, że Przedsiębiorstwo to za darmo dokona wyliczeń, jak również pomoże zorganizować na ten cel środki finansowe.
Wicestarosta K. Klimaszewski- powiedział, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lipnie dokonuje lokatorom zwrotu środków finansowych z tytułu ogrzewania. Poprosił o jak najszybsze zajęcie się tym tematem.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, iż w planie sesji planowanej na miesiąc marzec znajduje się Sprawozdanie z działalności Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lipnie. Poprosił Dyrekcję o przygotowanie stosownych materiałów. Następnie zgłosił następującą propozycję, by Radni w materiałach na sesję otrzymali stanowisko Zarządu dotyczące sytuacji w SP ZOZ w Lipnie, jak również takie stanowisko- wystosować do posłów, senatorów z terenu naszego województwa. Kończąc powiedział, że przed sesją Rady Powiatu w Lipnie powinno się odbyć posiedzenie Rady Społecznej przy SP ZOZ w Lipnie, ale na to posiedzenie muszą być przygotowane konkretne materiały.
Zarząd Powiatu w Lipnie zobowiązał Dyrekcją szpitala do realnego i rzetelnego podejścia do realizacji Programu Naprawczego SP ZOZ w Lipnie.
Ad. 5. Sprawy różne.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia – powiedziała, iż wpłynęło pismo z Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Technik”w Dobrzyniu n/W w sprawie: dofinansowania udziału młodzieży w VII Międzynarodowym i IX Ogólnopolskim Podhalańskim Rajdzie Narciarskim LZS w Białym Dunajcu. Powiedziała, że po konsultacji w Wydziale i po przeanalizowaniu budżetu powiatu możliwe jest dofinansowanie tego wyjazdu w kwocie 1 tys. zł. Dodała, że UKS ,,Technik” organizuje wiele różnego rodzaju imprez dla młodzieży i imprezy te są bardzo dobrze zorganizowane.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie wyraził zgodę na dofinansowanie uczestnictwa młodzieży w w/w Rajdzie w wysokości 1 tys. zł.
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia – powiedziała, iż wpłynęło pismo z Zespołu Szkół w Dobrzyniu n/W w sprawie: dofinansowania Sympozjum Naukowego. Dodała, że takie sympozjum odbyło się w tej szkole rok temu, było bardzo ciekawe, obfitujące w występy gwiazd, co przyniosło wymierne korzyści w postaci pozyskania 50 uczniów. Wskazała, że po konsultacji z organizatorami wydział zaproponował dofinansować folder promocyjny szkoły.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił sfinansować druk 100 egzemplarzy folderu promocyjnego szkoły zgodnie z załączoną fakturą.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, iż odbędzie się spotkanie z Komendantem Powiatowym PSP w Lipnie oraz strażakami ochotnikami dotyczące otwarcia nowej strażnicy. Dodał, że straż będzie oczekiwała pewnych środków finansowych ze strony powiatu na dofinansowanie tejże imprezy. Zaproponował, że ze względu na trudności finansowe proponuje dofinansować tę imprezę w wysokości około 1 tys. zł
A. Smużewska- Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia- powiedziała, iż przyszła oferta z Centrum Edukacji Społecznej w Warszawie na druk plakatów dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dodała, że koszt druku jednego plakatu wynosi 3,66 zł. Zaznaczyła, że takie plakaty można wywiesić po szkołach, w mieście celem poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Dodała, że wzór plakatu zawiera wolne miejsce na wpisanie przez powiat dowolnego tekstu. Zaproponowała następującą propozycję zapisu wolnego na plakacie miejsca :,, Starosta Powiatu Lipnowskiego przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”. Dodała, że w tym miejscu powinno się znaleźć logo powiatu oraz dane teleadresowe Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Lipnie oraz godziny pracy.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie wyraził zgodę na druk 30 sztuk plakatów.
Z. Lewandowski- zwrócił się z pytaniem, kiedy zaplanowane jest posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia dotyczące podziału środków Funduszu Pracy.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że do końca lutego nie wpłynęły środki, więc jeszcze nie ma czym dzielić. Dodał, że posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia planowane jest na początek marca.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie P. Gęsicki zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie w dniu 19 lutego 2004r.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Justyna Lewandowska