Protokół Nr 2/ 2004 z dnia 22 stycznia 2004 roku
Protokół Nr 2/ 2004
z posiedzenia Zarządu Powiatu w Lipnie
z dnia 22 stycznia 2004r.
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie zostało zwołane przez Przewodniczącego Zarządu Powiatu P. Gęsickiego.
W posiedzeniu udział wzięło 4 członków Zarządu Powiatu w Lipnie, co przedstawia załączona lista obecności.
Nadto udział wzięli:
1. Zbigniew Chmielewski - Sekretarz Powiatu,
2. Krystyna Fabian- Skarbnik Powiatu
3. Jerzy Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie
4. Eliza Jałowiecka- Rudewicz- p.o. Naczelnika Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie rozpoczął o godzinie 1345 Przewodniczący Zarządu P. Gęsicki witając zebranych członków Zarządu oraz zaproszonych gości.
Następnie Zarząd Powiatu w Lipnie przyjął jednogłośnie protokół z poprzedniego posiedzenia Zarządu Powiatu w Lipnie.
Po czym Przewodniczący Zarządu przedstawił proponowany porządek posiedzenia. Poprosił o zgłaszanie ewentualnych uwag do porządku obrad.
Uwag nie było.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie przyjął następujący porządek obrad.
1. Rozpatrzenie tematów dotyczących Zarządu Dróg Powiatowych /ref. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie J. Ryskowski/.
- przedstawienie zasad zimowego utrzymania dróg w powiecie lipnowskim
- przedstawienie opinii dotyczącej utwardzenia nawierzchnią bitumiczną drogi łączącej miejscowości: Skępe -ul. Kujawska, Zajeziorze, Moczadła, Gęstowarka, Grabówiec, Boguchwała, Obóz, Gorzeszyn.
- przedstawienie projektu uchwały Rady Powiatu w Lipnie w sprawie: ustalenia stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dróg powiatowych powiatu lipnowskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg
- przedstawienie pisma wnoszącego o uchylenie decyzji Wójta Gminy Wielgie w części dotyczącej ustalenia granic między działkami nr 238/1 i 238/2 stanowiących własność Skarbu Państwa.
2. Przedstawienie informacji dotyczącej wykorzystania środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lipnie oraz zestawienie wniosków, które wpłynęły do realizacji na rok 2004r. /ref. p.o. Naczelnika Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa E. Jałowiecka-Rudwiecz/.
3. Uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych.
4. Ustalenie terminu i porządku obrad XIII sesji Rady Powiatu w Lipnie – zaopiniowanie następujących materiałów i projektów uchwał.
- Informacji o działalności Rady Powiatu i komisji stałych Rady Powiatu w Lipnie za 2003r.
- Sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Lipnie za 2003r.
- Sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Lipnie za 2003r./ref. Powiatowy Rzecznik Konsumentów B. Jesionowska./
- projektu uchwały w sprawie: uchwalenia budżetu Powiatu Lipnowskiego na 2004r.
- projektu uchwały w sprawie: ustalenia stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dróg powiatowych powiatu lipnowskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg
5. Sprawy różne.
Przewodniczący Zarządu przeszedł do realizacji porządku obrad zastrzegając równocześnie, iż porządek będzie realizowany skokowo tzn. zależnie od okoliczności.
Ad. 5. Sprawy różne.
Wicestarosta K. Klimaszewski- powiedział, iż w dnia 21 stycznia br. wpłynęła oferta od Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Heraldycznego na wykonanie projektów herbu, flagi i pieczęci. Wskazał, że w nadesłanej ofercie został zawarty wykaz zespołu, który będzie wykonywał opracowanie dokumentacji historyczno-heraldycznej i projektów graficznych wraz z opisami insygniów władz samorządowych. Nadmienił, że w swojej ofercie zamieścili informację dotyczącą dotychczas zrealizowanych projektów. Zaznaczył, że najistotniejszą kwestią jest koszt opracowania niezbędnej dokumentacji, który wynosi 4 tys. zł /brutto/. Wskazał, że na dzień dzisiejszy potrzebna jest decyzja, że decydujemy się na realizację i zlecamy opracowanie wymaganej dokumentacji na wykonanie herbu, flagi i pieczęci.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że powiat lipnowski jest ostatnim powiatem, który nie ma herbu, flagi i pieczęci. Dodał, że wykonanie tych insygniów powinno zostać zrobione za I kadencji. Dodał, że uważa, że powiat lipnowski powinien mieć opracowany herb, flagę i pieczęci, tym bardziej, że nadesłana oferta jest gwarancją wykonania dobrej i rzetelnej dokumentacji, która będzie podlegać zaakceptowaniu przez Komisję Heraldyczną przy MSWiA, zaś zapłata za jej wykonanie nastąpi po pozytywnej opinii Instytutu.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił o podjęciu dalszych działań w zakresie opracowania herbu, flagi i pieczęci powiatu lipnowskiego i postanowił zlecić opracowanie dokumentacji historyczno-heraldycznej i projektu graficznego wraz z opisami insygniów władz samorządowych powiatu lipnowskiego Toruńskiemu Oddziałowi Towarzystwa Heraldycznego.
Przewodniczący Zarządu powrócił do kwestii wyjazdu nauczycieli z terenu Powiatu Lipnowskiego na turniej do Suwałk, która była przedmiotem obrad Zarządu Powiatu w Lipnie w dniu 15 stycznia br. Dodał, że w tym temacie Zarząd Powiatu w Lipnie podjął decyzję, iż zwróci się do Dyrekcji Zespołu Szkół w Skępem z prośbą o użyczenie autokaru i poniesienie przez ZNP kosztów wyjazdu tylko poprzez policzenie wartości paliwa, bez innych dodatkowych kosztów. Wskazał, że przybyła do Starostwa delegacja organizatorów wyjazdu. Jej przedstawiciele zaznaczyli, że transport na ten wyjazd mają zapewniony z Urzędu Miasta Lipna i od prywatnego przewoźnika, dlatego też wcześniejsza decyzja Zarządu Powiatu w Lipnie w tym zakresie staje się nieaktualna. Dodał, że uważa, iż należy pomóc nauczycielom w tym wyjeździe poprzez dofinansowanie jakąś drobną kwotą, która będzie zrealizowana dopiero po uchwaleniu przez Radę Powiatu w Lipnie budżetu na 2004r.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił dofinansować uczestnictwo nauczycieli w turnieju w Suwałkach kwotą 300zł, która będzie zrealizowana dopiero po uchwaleniu przez Radę Powiatu w Lipnie budżetu Powiatu na 2004r., jak również zaoferował użyczenie wszystkim zawodnikom reprezentującym powiat lipnowski w tym turnieju stroje sportowe, koszulki z logo powiatu oraz materiały promocyjne.
Ad. 3. Uzgodnienie projektów decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu- przedstawił wnioski o uzgodnienie projektu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzeń inwestycyjnych celem jego uzgodnienia z zadaniami samorządowymi. Nadmienił, że po rozpatrzeniu przedmiotowych wniosków przez Wydział Architektury i Budownictwa stwierdzono, że na terenie objętym inwestycjami nie przewiduje się realizacji żadnych zadań samorządowych, o których mowa w art. 39 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zaznaczył, że projekt uchwały w tym zakresie jak i przygotowane porozumienia zostały sprawdzone przez radcę prawnego.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie podjął uchwałę w sprawie: uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na: budowa budynku mieszkalnego z garażem wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce nr ewid. 51/2 w miejscowości Sikórz, gm. Chrostkowo, budowa budynku mieszkalnego – parterowego z dachem dwuspadowym z kalenicą równoległą do drogi, oraz budowa przyłączy: wodociągowego i energetycznego oraz budowie zbiornika szczelnego na nieczystości płynne -szamba, w zabudowie zagrodowej na działce nr 51/2, położonej w obrębie ewid. Michałkowo, gm. Dobrzyń n/Wisłą, budowa budynku mieszkalnego parterowego z poddaszem użytkowym o pow. ok. 100 m2 na działce nr 770;budowa budynku garażowego trzy-stanowiskowego o pow. zabudowy ok. 48 m2 na działce nr 771; budowa przyłączy: wodociągowego, energetycznego i kanalizacyjnego dla obu zamierzeń inwestycyjnych położonych w obrębie ewid. nr 1 miasta Dobrzyń n/Wisłą, budowa parterowego budynku małej gastronomii z dachem dwuspadowym o pow. zabudowy ok. 45 m2, oraz budowa przyłączy: wodociągowego, energetycznego i kanalizacyjnego na działce nr 679 położonej w obrębie ewid. nr 1 miasta Dobrzyń n/Wisłą, wykonanie nowej konstrukcji dachu na istniejącym budynku mieszkalnym jednorodzinnym na działce nr 1547 położonej w obrębie ewid. nr 2 miasta Dobrzyń n/Wisłą, budowa budynku mieszkalnego i gospodarczego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr ewidencyjnym 15/8 położonej w miejscowości Moszczonne, budowa płyty gnojowej i zbiornika na gnojówkę w istniejącej zagrodzie położonej na działce o nr ewidencyjnym 138/1 w miejscowości Wolęcin, budowa budynku mieszkalnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na działce o nr ewidencyjnym 74/11 położonej w miejscowości Kikół, stacja bazowa telefonii komórkowej PLUS GSM BT 4 3850 ,,Kikół” zlokalizowanej na terenie istniejącej stacji PTK Centertel – na wydzielonej części działki o nr ewidencyjnym 368 położonej w miejscowości Lubin gmina Kikół, budowie ziemnej budowli tarasowej na terenie zespołu pałacowo-parkowego na wydzielonej części działki o nr ewidencyjnym 122/1 położonej w miejscowości Kikół.
Ad. 1. Rozpatrzenie tematów dotyczących Zarządu Dróg Powiatowych /ref. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie J. Ryskowski/.
- przedstawienie zasad zimowego utrzymania dróg w powiecie lipnowskim
J. Ryskowski –Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie – przedstawił uaktualnione zasady zimowego utrzymania dróg w powiecie lipnowskim celem ich zatwierdzenia przez Zarząd Powiatu w Lipnie. Powiedział, że zimowe utrzymanie dróg dzieli się na dwa zadania:
1/ uszorstnianie nawierzchni. Uszorstnianie dróg odbywa się na drogach o powierzchni bitumicznej na odcinkach decydujących o możliwości ruchu tj. na spadkach podłużnych powyżej 4%, skrzyżowaniach z koleją, dojazdach do dróg wyższej kategorii, skrzyżowaniach dróg powiatowych, drogach powiatowych przy skrzyżowaniach z drogami gminnymi o nawierzchni bitumicznej, zakrętach o kącie zwrotu zbliżonym do 90%. Dodał, że miejsca do posypywania zostały oznaczone na drogach tyczkami pomalowanymi w pasy czerwono-czarne, zaś łączna długość miejsc do posypywania wynosi 66,8 km. Nadmienił, że do uszorstniania nawierzchni stosowana jest 5% mieszanka piaskowo-solna (95% piasku i 5% soli), która przygotowuje się przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Zaznaczył, że uszorstnianie wyznaczonych miejsc wykonywane będzie przy użyciu własnych: piaskarko-solarki, piaskarki typu P-3 i dwóch piaskarek typu P-1, natomiast nośniki są wynajmowane na podstawie przeprowadzonego przetargu. Wskazał, że uszorstnianie nie będzie wykonywane podczas opadów marznącego deszczu i mżawki oraz w godzinach nocnych.
2/ odśnieżanie dróg. Odśnieżaniem dróg objęto wszystkie drogi powiatowe. Powiedział, że odśnieżanie dróg odbywa się systemem interwencyjnym tzn. po ustaniu opadów śniegu lub zawiei i zamieci śnieżnych. Zaznaczył, że w pierwszej kolejności będzie odśnieżany jeden pas ruchu, zaś przejezdność zostanie przywrócona w ciągu 24 godzin od ustania opadów śniegu ( chociaż na ogół przejezdność dróg zostaje przywrócona w ciągu 4 -5 godzin.). Wskazał, że odśnieżanie dróg będzie wykonywane przy użyciu 4 szt. pługów jednostronnych, 13 szt. pługów dwustronnych, będących własnością ZDP w Lipnie, natomiast nośniki są wynajmowane na podstawie przeprowadzonego przetargu. Powiedział, że drogi powiatowe nie będą odśnieżane: od zmierzchu od świtu, podczas opadów śniegu oraz podczas zawiei lub zamieci śnieżnych. Kończąc powiedział, że zimowe utrzymanie dróg wynosiło w miesiącu styczniu 23 tys. zł, zaś w budżecie na cały rok na zimowe utrzymanie dróg zaplanowane jest 77 tys. zł.
T. Woźnicki- powiedział, iż uważa, że na drogach gruntowych nie należy odśnieżać, że jak nawieje ten odśnieżony śnieg, to później w ogóle się nie przejedzie, a jeżeli gmina chce odśnieżyć to niech obliczy ile kosztuje odśnieżenie tego odcinka drogi i wtedy ZDP ureguluje poniesione koszty.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- powiedział, że proponuje zachować zapis, że będą odśnieżane wszystkie drogi powiatowe, zaś pracownicy ZDP w Lipnie będą decydować, które drogi gruntowe należy odśnieżyć, a które takiego odśnieżenia nie wymagają. Dodał, że prosi, by Zarząd Powiatu w Lipnie wyraził zgodę na wysłanie tych zasad do gmin z prośbą o ich umieszczenie na tablicy ogłoszeń do wiadomości społeczeństwa.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie zatwierdził zasady zimowego utrzymania dróg w powiecie lipnowskim i postanowił o ich wysłaniu do gmin z terenu powiatu lipnowskiego celem ich wywieszenia na tablicy ogłoszeń do wiadomości społeczeństwa.
- przedstawienie opinii dotyczącej utwardzenia nawierzchnią bitumiczną drogi łączącej miejscowości: Skępe -ul. Kujawska, Zajeziorze, Moczadła, Gęstowarka, Grabówiec, Boguchwała, Obóz, Gorzeszyn.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie – przedstawił opinię ZDP w Lipnie dotyczącą utwardzenia nawierzchnią bitumiczną wskazanej drogi. Przedstawił orientacyjny koszt budowy 1 km drogi o szerokości jezdni 5,0 m i konstrukcji / podbudowa tłuczniowa grub. 23 cm, nawierzchnia grubości 3+3 cm, regulacja poboczy i roboty wykończeniowe/ wyniesie wg cen ustalonych w przetargu około 800 tys. zł.. Następnie wypowiedział się odnośnie celowości wybudowania tej drogi, że poprzez wybudowanie tej drogi powstałoby nowe połączenie drogowe, aczkolwiek uważa, że zawsze należy brać pod uwagę możliwości ekonomiczne budżetu.
Przewodniczący Zarządu- powiedział, że zawsze należy brać pod uwagę wartość ekonomiczną danego projektu.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił wystosować odpowiedź do Radnego Rady Miejskiej w Skępem o następującej treści, że tegoroczny budżet powiatu lipnowskiego jest wyjątkowo ograniczony, zabezpieczający praktycznie tylko zadania własne powiatu, dlatego nie ma możliwości przy kosztach wskazanych przez Dyrektora ZDP w Lipnie zagwarantować środków finansowych na utwardzenie nawierzchnią bitumiczną drogi łączącej wskazane miejscowości.
- przedstawienie projektu uchwały Rady Powiatu w Lipnie w sprawie: ustalenia stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dróg powiatowych powiatu lipnowskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie – poprosił o zdjęcie tego punktu z porządku obrad zarówno Zarządu jak i najbliższej sesji Rady Powiatu w Lipnie z uwagi na fakt, iż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie zamieściła jeszcze w chwili opracowania stawek dla dróg powiatowych swoich stawek za zajęcie 1m2 pasa drogowego dla dróg krajowych, na podstawie których pozostali zarządcy dróg określą swoje stawki za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochrona dróg, dlatego też zaszła konieczność dostosowania stawek za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dla dróg powiatowych na terenie powiatu lipnowskiego.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił zdjąć ten punkt z porządku obrad Zarządu Powiatu w Lipnie i z porządku obrad sesji Rady Powiatu w Lipnie do chwili dostosowania załącznika projektu uchwały.
- przedstawienie pisma wnoszącego o uchylenie decyzji Wójta Gminy Wielgie w części dotyczącej ustalenia granic między działkami nr 238/1 i 238/2 stanowiących własność Skarbu Państwa.
J. Ryskowski-Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- powiedział, że na Komisji Budownictwa Rady Powiatu w Lipnie został zobligowany do dokonania rozgraniczenia skrzyżowania dróg w Zadusznikach. Dodał, że na to rozgraniczenie zostały powiadomione wszystkie strony, które wraz z geodetą dokonały rozgraniczenia dróg i podpisały stosowne protokoły. Po tym rozgraniczeniu Wójt Gminy Wielgie wydał stosowną decyzję, jednakże na wniosek Komisji Budownictwa Dyrektor ZDP w Lipnie został zobowiązany do załatwienia ponownego rozgraniczenia dróg. W tym celu Dyrektor ZDP w Lipnie wystąpił do Wójta Gminy Wielgie wnosząc o uchylenie decyzji Wójta w tej sprawie. Dodał, że w tej chwili czeka na odpowiedź Wójta i ponowne spotkanie ze stronami.
T. Woźnicki- wskazał, że w tej sprawie najlepiej byłoby dążyć do rozprawy administracyjnej w przedmiocie sporu.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- powiedział, że ruch w tej sprawie należy teraz do Wójta Gminy Wielgie.
Zarząd Powiatu w Lipnie przyjął do wiadomości przedmiotowe pismo.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- powiedział, iż mogą do Starostwa Powiatowego przychodzić ludzie w sprawie wycinanie drzew. Dodał, że pozwolenie na wycinanie drzew będzie wydawane, jeżeli w miejsce wyciętych drzew będą sadzone nowe.
J. Ryskowski- Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie- przedstawił pismo dotyczące wyrażenia zgody przez Zarząd Powiatu w Lipnie na sprzedaż części pasa drogowego drogi powiatowej Józefkowo-Skępe w miejscowości Skępe i Wioska na poszerzenie działek siedliskowych.
Wicestarosta K. Klimaszewski- zaproponował, by ten temat rozważyć na kolejnym posiedzeniu Zarządu Powiatu w Lipnie.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił rozpatrzyć tę sprawę na kolejnym posiedzeniu Zarządu Powiatu w Lipnie.
Ad. 2. Przedstawienie informacji dotyczącej wykorzystania środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lipnie oraz zestawienie wniosków, które wpłynęły do realizacji na rok 2004r. /ref. p.o. Naczelnika Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa E. Jałowiecka-Rudwiecz/.
E. Jałowiecka-Rudewicz- p.o. Naczelnika Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa- przedstawiła przygotowaną przez Wydział informację na temat wykorzystania środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lipnie. Wskazała, że od początku powstania PFOŚiGW przyznano dotacje na realizację następujących zadań proekologicznych, a mianowicie: w 2001r. dla Zarządu Gminy Tłuchowo na zakup samochodu ekologiczno-gaśniczego wraz ze sprzętem i środkami w wysokości 30.000,00zł; w 2002r. dla Komendy Powiatowej PSP w Lipnie na zakup sprzętu, urządzeń i środków z przeznaczeniem do wykrywania, neutralizacji i likwidacji skażeń w wysokości 20.000,00zł; w 2003r. dla Zespołu Szkół Technicznych w Lipnie na modernizację systemu ogrzewania z węglowego na olejowe w budynkach ZST w Lipnie w wysokości 120.000,00zł i dla Zespołu Szkół w Skępem na utworzenie pracowni analiz chemicznych w wysokości 15.000,00 zł –czas realizacji 2003 /5 tys./ i 2004r./ 10 tys./ .
Następnie przedstawiła zestawienie wniosków, które wpłynęły o dofinansowanie z PFOŚiGW w Lipnie na rok 2004, a mianowicie: 1/ Zarząd Gminy Kikół na zakup samochodu do wywozu śmieci oraz zakup kontenerów na odpady / wniosek niekompletny/; 2/ Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnie na modernizację instalacji sygnalizacyjno-alarmowej wykrywania pożaru we wnioskowanych kwotach dofinansowania /2004r. –130.000,00 zł, rok 2005 -104.500,00 zł w kolejnych latach 266,700,00zł/; 3/ Zarząd Dróg Powiatowych w Lipnie na wymianę okien i docieplenie budynku administracyjnego ZDP w Lipnie w kwocie 60.000,00zł; 4/ Zarząd Gminy Wielgie na zakup trzech kontenerów typu KP –7 na odpady, kwota dofinansowania 5.000,00zł; 5/ Zespół Szkół w Skępem na utylizację substancji niebezpiecznych i przeterminowanych chemikaliów znajdujących się w gabinecie chemii, wnioskowana kwota dofinansowana 2.363,00zł; 6/ Urząd Miasta i Gminy Skępe na zakup pojemników MGB 1100L do gromadzenia i wywozu odpadów komunalnych we wnioskowanej kwocie dofinansowania 10.000,00zł; 7/ Komenda Powiatowa PSP w Lipnie na zakup pompy wysokiej wydajności i sprzętu do wykrywania skażeń we wnioskowanej kwocie dofinansowania 48.043,60zł; 8/ Pan Tomasz Sowa na zakup separatora tłuszczu we wnioskowanej kwocie dofinansowania 10.000,00zł; 9/ Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnie we wnioskowanej kwocie dofinansowania 58.000,00zł; 10/ Zarząd Gminy Wielgie na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków we wnioskowanej kwocie dofinansowania 60.000,00zł; 11/ Zespół Szkół w Skępem na współfinansowanie termomodernizacji Zespołu Szkół w Skępem we wnioskowanej kwocie dofinansowania 197.515,16 zł; 12/ Włocławskie Centrum Edukacji Ekologicznej na współfinansowanie działalności wydawniczej we wnioskowanej kwocie dofinansowania 2.000,00zł jak również Wydział Środowiska, Leśnictwa i Rolnictwa planuje ze środków PFOŚiGW zaszczepić ,,Kasztanowca białego” rosnącego na terenie Starostwa Powiatowego przy ul. Sierakowskiego 10B /szacowany koszty dofinansowania 500,00zł/.
Kończac powiedziała, że stan środków PFOŚ iGW na dzień 15 stycznia wynosi 915,77 zł.
T. Woźnicki- powiedział, że jego zdaniem należy wspierać inwestycje naszych jednostek organizacyjnych, dlatego też proponuje dofinansować termomodernizację centralnego ogrzewania budynków Zespołu Szkół w Skępem oraz zaszczepienie kasztana.
Zarząd Powiatu w Lipnie przyjął do wiadomości przedstawioną informację, na dzień dzisiejszy nie podejmując decyzji o rozdysponowaniu środków z PFOŚ iGW.
Wicestarosta K. Klimaszewski- powiedział, że jego zdaniem należy dofinansować termomodernizację c.o. budynków Zespołu Szkół w Skępem oraz przewidzieć środki na zaszczepienia kasztana. Ponadto wskazał, iż wniosek na sieć łączności przewodowej i bezprzewodowej dla potrzeb zintegrowanego systemu wspomagania i zarządzania w powiecie lipnowskim został złożony w Urzędzie Marszałkowskim. Dodał, że całość inwestycji, której realizację przewiduje się na dwa lata wynosi 244.329,40zł, w tym w roku 2004 - 60.390,00 zł. i w roku 2005-183.939,40zł.Dlatego też w budzecie powiatu powinna na ten cel zostać zaplanowana kwota 15.970,50 zł, resztę kwoty planuje się pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dlatego też zaproponował, by zabezpieczyc środki na ten cel w budżecie powiatu ze środków pozyskanych ze sprzedaży starej strażnicy.
Ad.4. Ustalenie terminu i porządku obrad XIII sesji Rady Powiatu w Lipnie – zaopiniowanie następujących materiałów i projektów uchwał.
- Informacji o działalności Rady Powiatu i komisji stałych Rady Powiatu w Lipnie za 2003r.
- Sprawozdania z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Lipnie za 2003r.
- Sprawozdania z działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Lipnie za 2003r./ref. Powiatowy Rzecznik Konsumentów B. Jesionowska./
- projektu uchwały w sprawie: uchwalenia budżetu Powiatu Lipnowskiego na 2004r.
- projektu uchwały w sprawie: ustalenia stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dróg powiatowych powiatu lipnowskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg
Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie zaproponował, by XIII sesja Rady Powiatu w Lipnie odbyła się 11 lutego 2004r. o godz. 1200 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lipnie, ul. Sierakowskiego 10B w Lipnie.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie postanowił wystąpić do Przewodniczącego Rady Powiatu w Lipnie o zwołanie na dzień 11 lutego na godz. 1200 XIII sesji Rady Powiatu w Lipnie.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie zaproponował następujący porządek obrad XIII sesji Rady Powiatu w Lipnie/ pismo w załączeniu/.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie pozytywnie zaopiniował wszystkie materiały i projekty uchwał Rady Powiatu w Lipnie, które będą przedmiotem obrad XIII sesji Rady Powiatu w Lipnie, zaś na wniosek Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Lipnie postanowił nie wprowadzać do porządku obrad sesji projektu uchwały Rady Powiatu w Lipnie w sprawie: ustalenia stawek opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego dróg powiatowych powiatu lipnowskiego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg do czasu uregulowania stawek.
K. Fabian- Skarbnik Powiatu – powiedziała, że do przedłożonego projektu uchwały w sprawie: uchwalenia budżetu powiatu lipnowskiego na 2004r. wprowadza się zmiany, które są wynikiem prac nad budżetem komisji stałych Rady Powiatu w Lipnie i Zarządu Powiatu w Lipnie oraz zmian w dotacjach przesłanych od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
Wskazała, że na skutek tych zmian zostały zwiększone dochody powiatu lipnowksiego o 174 000 zł i obecnie wynoszą 25 897 617zł oraz wydatki powiatu lipnowskiego o 174 000 zł i obecnie wynoszą 25 514 617zł. Dodała, że zmiany te zostały dokonane w oparciu o decyzję Wojewody z dnia 18 grudnia 2003r. w dz. 851 rozdz.85111- szpitale ogólne § 2130 o 149 000zł z przeznaczeniem na działania osłonowe w ochronie zdrowia w ramach prowadzonej restrukturyzacji. Środki te przeszły z roku 2003 jako nie wygasające. Ponadto zgodnie z propozycją Komisji Zdrowia zostały zwiększone dochody w dz. 750 rozdz. 75095 – pozostała działalność § 0840 o 25 000zł- wpływy ze sprzedaży składników majątkowych. Zwiększone środki w kwocie 25 tys. zł przyznano dla SP ZOZ w Lipnie na zakup sprzętu specjalistycznego. Ponadto dodała, że na wniosek Kierownika Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lipnie dokonuje się przesunięcia w dz.853 rozdz. 85321- zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności w kwocie 905 zł z § 4210- zakup materiałów i wyposażenia na § 4040- dodatkowe wynagrodzenie roczne. Wskazała, że autopoprawki dokonuje się z uwagi na nieujęcie w pierwotnym projekcie budżetu na 2004r. dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2003 dla pracowników zatrudnionych w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawnści.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie przyjął autopoprawkę do projektu budżetu powiatu lipnowskiego na 2004r., którą skierował na najbliższą sesję Rady Powiatu w Lipnie celem podjęcia.
K. Fabian- Skarbnik Powiatu w Lipnie – odczytała wnioski wszystkich komisji stałych Rady Powiatu w Lipnie stwierdzając, że wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu powiatu lipnowskiego na 2004r. Dodała, że Komisja Budżetu i Finansów rozpatrzyła pisma: Komendy Powiatowej Policji w Lipnie, Telewizji Kablowej w Lipnie wskazując, żeby prośby tych jednostek były rozpatrzone w ciągu roku budżetowego w miarę posiadanych środków i możliwości prawnych.
Przewodniczący Zarzadu- powiedział, że mieszkańcy powiatu lipnowskiego korzystają z wiadomości przekazywanych przez Telewizję Kablową tylko na terenie miasta Lipna. Ponadto dodał, że ma pewne wątpliwości, czy powiat ma możliwość prawną przekazania jakichś środków na Telewizję Kablową.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu- powiedział, że należy to sprawdzić, ale jeżeli będzie można to tylko z promocji powiatu.
Zarząd Powiatu w Lipnie przyjął do wiadomości wszystkie wnioski komisji stałych Rady Powiatu w Lipnie.
Ad. 5. Sprawy różne.
Z. Chmielewski- Sekretarz Powiatu- przedstawił podziękowania, które nadeszły ze strony Parafii pw. Bł. Biskupa M. Kozala w Lipnie dla członków Zarządu odnośnie dofinansowania zabawy choinkowej dla ubogich dzieci z terenu powiatu. Wskazał, że jest to cykl imprez choinkowych, w których weźmie udział 120 dzieci. Dodał, że ostatnia zabawa choinkowa będzie miała miejsce 31 stycznia 2004r. o godz 1000 na plebani i na tę zabawę zostali zaproszeni członkowie Zarządu.
Przewodniczący Zarzadu- zaproponował, by Zarząd Powiatu w Lipnie na tej zabawie reprezentował: członek Zarządu Z. Lewandowski oraz Sekretarz Powiatu Z. Chmielewski.
Zarząd Powiatu w Lipnie jednogłośnie przychylił się do propozycji Przewodniczącego Zarządu Powiatu w Lipnie w tym temacie.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Zarządu Powiatu w Lipnie P. Gęsicki zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu w Lipnie w dniu 22 stycznia 2004r.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Justyna Lewandowska.