Zespół Szkół 87-610 Dobrzyń n.Wisłą ul.Szkolna 5
RYS HISTORYCZNY
Zespół Szkół w Dobrzyniu n.Wisłą mieści się przy ulicy Robotniczej 1 w budynku pobudowanym w czasie II wojny światowej , który w drugiej połowie lat osiemdziesiatych XX wieku zmodernizowano i wzbogacono o salę gimnastyczną wraz z zapleczem i łącznikiem.
Obiekt ten przez wiele lat stanowił bazę dydaktyczną dla szkoły podstawowej przeniesionej w roku 1965 do pobudowanego ogromnym wysiłkiem społeczności lokalnej nowego budynku przy ulicy Licealnej.Znalazło w nim również siedzibę powstałe w 1964 roku Liceum Ogólnokształcące, które zapoczatkowało dzieje szkolnictwa średniego w naszym miescie, w starym budynku utworzono internat dla młodzieży.W roku 1971 działalność tej szkoły wzbogacono tworząc technikum Rachunkowości Rolnej , co stanowiło uzupełnienie oferty edukacyjnej i wychodziło naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej.Niestety , decyzją ówczesnych władz liceum zlikwidowano w 1973 roku, a dwa lata poźniej techniku przeniesiono do Wymaślina.
Wielce zasłużonymi dla tego pionierstwa okresu funcjonowania szkolnictwa średniego w Dobrzyniu byli mgr Bolesław Tymowicz i mgr Andrzej Rutkowski oraz liczne grono nauczycieli, rodziców i społeczników, których wysiłek i zaangażowanie budzi do dziś niekłamany podziw.
W roku 1975 ponownie uzyskano zgodę na utworzenie Zasadniczej Szkoły Rolniczej , która powstała na bazie Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Chalinie. Jej dyrektorem został mgr Henryk Dejewski.
W roku 1976 powstało Średnie Studium Zawodowe , a w 1977 Technikum Rolnicze.Dyrektorem powstałego w ten sposób Zespołu Szkół został w 1978 roku mgr Józef Żołnowski, który pełnił tę funkcję do momentu przejścia na emeryturę w 1986 roku.Jego następcą został mgr inż. Jerzy Gładkowski, który podjął się ambitnego zadania modernizacji i rozbudowy szkoły . Efektem tych działań są nowe sale lekcyjne, sala gimnastyczna z zapleczem oraz internat.W związku z potrzebami praktycznej nauki zawodu utworzono gabinety przedmiotowe i gospodarstwo przyszkolne, co umożliwiło prowadzenie zajęć na odpowiednim poziomie. Wtedy też podjęto uwieńczone sukcesem starania o organizowanie wyjazdowych praktyk wakacyjnych. Stało się to tradycją i wizytówka naszej szkoły , a młodzieży dało możliwość realizacji zadań programowych w kraju (Krynica Morska, Zakopane) .
Chcąc sprostać rosnącym wymaganiom edukacyjnym i wychowawczym, wzbogacono bazę szkoły o salę komputerową , siłownię oraz zakupiony częśćiowo ze składek społecznych autokar.Umożliwiło to uatrakcyjnienie oferty dla młodzieży oraz uzupełnienie jej o wycieczki programowe i krajoznawczo-turystyczne.Szkoła otrzymała w tym czasie patrona , sztandar oraz hymn . W 1997 roku dotychczasowy dyrektor mgr inż Jerzy Gaładkowski przeszedł na zasłużona emeryturę , pozostając jednak nadal nauczycielem szkoły aż do swej przedwczesnej śmierci 9 listopada 2000 roku.
Wieloletni wicedyrektor mgr inż. Jerzy Rzekoński w roku 1997 zostaje wybrany dyrektorem Zespołu Szkół i pełni te funkcję do chwili obecnej. Jego kadencja to współczesnośc naszej placówki.